Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin dini başa çıkma düzeylerinin iş yaşam kaliteleri üzerine etkisi
The effect of the religious coping levels on the quality of work life of nurse working at a university hospital
- Tez No: 861539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL KISSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışma bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin dini başa çıkma düzeylerinin iş yaşam kaliteleri üzerine etkisini incelemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tiptedir. Araştırmanın örneklemini bir üniversite hastanesinde çalışan 400 hemşire oluşturmuştur. Veriler“Kişisel Bilgi Formu, Dini Başa Çıkma Ölçeği ve Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum değerler, Student-t testi, Tek Yönlü ANOVA, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Pearson Korelasyon ve Çoklu Doğrusal Regresyon testleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 30,08±6,19 ve mesleki deneyim yılı 7,57±5,7'dir. Hemşirelerin yarısından fazlası (%59,5) kadın olup %38,8'i çalıştığı işten memnuniyeti konusunda kararsızdır. Katılımcıların Yaşam Kalitesi Ölçeği mesleki tatmin alt boyutu 23,90±7,26, tükenmişlik alt boyutu 20,52±5,26, eşduyum yorgunluğu alt boyutu 16,58±7,54 puandır. Dini Başa Çıkma Ölçeği pozitif başa çıkma alt boyutu 23,05±3,72 ve negatif başa çıkma alt boyutu 6,79±2,48 puandır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was carried out to examine the effect of the work life quality and religious coping levels of nurses working in a university hospital on their work life quality. Method: The research is descriptive, cross-sectional and relationship-seeking. The sample of the research consisted of 400 nurses working in a university hospital. Data were collected with the“Personal Information Form, Religious Coping Scale and Professional Quality of Life Scale”.Data were analyzed using number, percentage, mean, standard deviation, median, minimum, maximum values, Student-t test, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis Analysis of Variance, Pearson Correlation and Multiple Linear Regression tests. Results: The mean age of the nurses was 30.08±6.19 years and the professional experience was 7.57±5.7 years. More than half of the nurses (59.5%) were female and 38.8% were undecided about their satisfaction with their job. The participants' Quality of Life Scale occupational satisfaction sub-dimension was 23.90±7.26, burnout sub-dimension was 20.52±5.26, and co-sensory fatigue sub-dimension was 16.58±7.54 points. The positive coping sub-dimension of the Religious Coping Scale was 23.05±3.72 points and the negative coping sub-dimension was 6.79±2.48 points.