Yüksek performanslı iş sistemlerinin çalışmaya tutkunluğa etkisi
The effect of high performance work systems on passion for work
  1. Tez No: 861540
  2. Yazar: ALAATTİN KURUTKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yüksek Performanslı İş Sistemlerinin (YPİS) Çalışmaya Tutkunluğa (ÇT) etkisini incelemektir. Bu bağlamda araştırma, YPİS'nin alt boyutları olan; eğitim, terfi, güçlendirme, performans değerlendirme, kariyer yönetimi, iş güvencesi, ekip çalışması, azaltılmış statü farkları, belirgin iş tanımları ile, çalışmaya tutkunluk kavramının alt boyutları olan dinçlik, yoğunlaşma ve adanmışlık arasındaki ilişkileri ölçmeye yönelik olarak yapılmıştır. Çalışmanın yöntem kısmında nicel analiz veri toplama tekniklerinden anket tekniği kullanılmıştır. Verierin analizi SPSS ve AMOS programı ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda YPİS'nin, çalışanların çalışmaya tutkunluk düzeylerini anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. YPİS'nin çalışmaya tutkunluk üzerinde anlamlı yordayıcı olduğu ancak YPİS'nin eğitim, işletme içi terfi fırsatları, kariyer yönetimi ve iş güvencesi boyutlarının çalışmaya tutkunluk üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Standartlaştırılmış regresyon katsayısına göre (β) yordayıcı değişkenlerin çalışmaya tutkunluk üzerindeki göreli önem sırası; performans değerlendirme (β= 0,247), güçlendirme (β= 0,195), belirgin iş tanımları (β= 0,178), ekip çalışması (β= 0,160), eğitim (β= -0,087), iş güvencesi (β= 0,074), işletme içi terfi fırsatları (β= 0,009) ve kariyer yönetimi (β= 0,002) şeklindedir. Farklılık analizlerinde ise hastane türü, yaş grubu, unvan, medeni durum, çalışma süresi ve eğitim durumuna göre YPİS algılarında istatiksel açıdan farklılık bulunmuştur. Hastane türü, yaş, unvan ve medeni durum değişkenlerine göre katılımcıların çalışmaya tutkunluk dereceleri farklılık göstermektedir. Bu bulgular doğrultusunda işletmelerin çalışmaya tutkunluğu artırmak için performans değerlendirme, güçlendirme, belirgin iş tanımları ve ekip çalışmasına yönelik düzenleme yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of High Performance Work Systems (HPWS) on Passion for Work (RTW). In this context, the research was conducted to measure the relationships between the sub-dimensions of HPWS, which are training, promotion, empowerment, performance evaluation, career management, job security, teamwork, reduced status differences, clear job descriptions, and the sub-dimensions of the concept of passion for work, which are vigour, concentration and dedication. In the method part of the study, questionnaire technique, one of the quantitative analysis data collection techniques, was used. The data were analysed with SPSS, and AMOS programmes. As a result of the study, it was observed that HPWS predicted employees' level of work passion at a significant level. It was determined that HPWS was a significant predictor of work passion, but training, internal promotion opportunities, career management and job security dimensions of HPWS did not have a significant effect on work passion. According to the standardised regression coefficient (β), the relative importance of the predictor variables on work passion is as follows: performance appraisal (β= 0,247), empowerment (β= 0,195), clear job descriptions (β= 0,178), teamwork (β= 0,160), training (β= -0,087), job security (β= 0,074), internal promotion opportunities (β= 0,009) and career management (β= 0,002). In the difference analyses, a statistical difference was found in HPWS perceptions according to hospital type, age group, title, marital status, working period and educational status. According to the variables of hospital type, age, title and marital status, the participants' degree of passion for work differs. In line with these findings, it is recommended that organisations should make arrangements for performance evaluation, empowerment, clear job descriptions and teamwork in order to increase the passion for work.