Enerji sektöründe çalışanların iş yükü algısının mesleki tükenmişliğe etkisinde iş-aile çatışmasının aracılık rolü üzerine bir araştırma
A research on the mediating role of work-family conflict on the effect of workload perception on professional burnout of employees in the energy sector
- Tez No: 861564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, iş yükü algısı ile mesleki tükenmişliğin boyutları (duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarısızlık hissi) arasındaki ilişkiyi enerji sektörü çalışanları üzerinde incelemeyi ve iş-aile çatışmasının, iş yükü algısı ile mesleki tükenmişliğin boyutları arasındaki ilişkide aracılık rolünün olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın evrenini, Türkiye'de enerji sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde istihdam edilen çalışanlar oluşturmaktadır. Anket yöntemiyle 221 adet kullanılabilir veri elde edilmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak, hazırlanmış olan anket formunu, enerji sektörü çalışanlarının tam olarak anladıkları, içtenlikle ve objektif bir biçimde yanıtladıkları ve seçilen örneklemin evreni temsil ettiği varsayılmaktadır. Smart PLS 4 analiz programı ile toplanan veriler analiz edilmiştir. Analiz sonucunda iş yükü algısı ile duygusal tükenme ve duyarsızlaşma arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın, iş yükü algısı ile kişisel başarısızlık hissi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Çalışmanın başka bir sonucu, iş yükü algısı ile iş-aile çatışması arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çalışmanın sonucu iş-aile çatışması ile mesleki tükenmişliğin üç boyutu arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu doğrulamıştır. Aracılık ilişkilerine bakıldığında, iş yükü algısı ile duygusal tükenme ve duyarsızlaşma arasındaki ilişkide iş-aile çatışmasının tamamlayıcı kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde iş yükü algısı ile kişisel başarısızlık hissi arasındaki ilişkide iş-aile çatışmasının tam aracılık rolü doğrulanmıştır. Bu çalışma, teoriye ve pratiğe yeni katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between workload perception and the dimensions of occupational burnout (emotional exhaustion, depersonalization and feeling of personal failure) on energy sector employees and to determine whether work-family conflict has a mediating role in the relationship between workload perception and the dimensions of occupational burnout. The universe of the study consists of employees employed in businesses operating in the energy sector in Turkey. 221 usable data were obtained through the survey method. In accordance with the purpose of the study, it is assumed that energy sector employees fully understand the prepared survey form, answer it sincerely and objectively, and that the selected sample represents the universe. The collected data were analyzed with the Smart PLS 4 analysis program. As a result of the analysis, it was concluded that there was a positive relationship between workload perception and emotional exhaustion and depersonalization. On the other hand, no significant relationship could be detected between the perception of workload and the feeling of personal failure. Another result of the study showed that there was a positive relationship between workload perception and work-family conflict. Additionally, the result of the study confirmed that there is a positive relationship between work-family conflict and the three dimensions of occupational burnout. When looking at the mediation relationships, it was determined that work-family conflict had a complementary partial mediating role in the relationship between workload perception and emotional exhaustion and depersonalization. Similarly, the full mediating role of work-family conflict in the relationship between workload perception and feeling of personal failure was confirmed. This study offers new contributions to theory and practice.