2000 yılı sonrası kolaj/asamblajın heykel sanatına yansımaları bağlamında bir sergi önerisi
An exhibition proposal in the context of the reflections of collage/assemblage on sculpture art after 2000
- Tez No: 861618
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİLE ÇEVİK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
20. yüzyıl başlarında sanat literatürüne girmiş olan kolaj/asamblaj, sanatın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Kübizmle başlayan kolaj/asamblaj, bireysel bir söylem olarak gelişimini ve değişimini sürdürmüştür. Bu araştırma kapsamında 2000'li yıllardan günümüze kolaj/asamblaj tekniğinin kullanımı ve günümüz sanatına etkilerini ortaya çıkarmak başlıca hedef haline gelmiştir. Kolaj/asamblaj tekniğinin günümüz sanatında yer alan konumunun ve günümüz sanatına etkilerinin incelenmesi ve tez bağlamında çağdaş sanatçıların konuyla ilgili çalışmaları ele alınmış olup, ayrıca tez sahibi tarafından da konuyla ilgili uygulamalar gerçekleştirilmiştir. 20. yüzyıl başlarında Kübizmle var olmuş kolaj/asamblaj tekniklerinin gelişimini ve dönüşümünü incelemek ve bu tekniklerin günümüz sanatında yer aldığını ayrıntılı olarak görmek ve güncel sanatçı örnekleriyle tekniğin özümsenmesinin günümüz sanatı açısından etkili olacağı düşünülmektedir. Bu araştırmada günümüz sanatında, kolaj/asamblaj tekniklerinin yaygın olarak kullanıldığı ve günümüzün sanatsal arayışılarına önemli ve farklı bir bakış açısı sunduğu varsayılmıştır. Kolaj/asamblaj tekniği ile yapılmış çok sayıda sanat eserinin var olduğu görülmektedir. Tez kapsamında, yoğun olarak 2000 yılı sonrası kolaj/asamblaj teknikleri ele alınmış olup, bir kısım günümüz sanatçıları da çalışmaya dahil edilmiştir. Günümüz sanatı kapsamında 2000 yılı sonrası sanatçıların kolaj/asamblaj tekniği ile oluşturdukları heykeller yer almaktadır. Bu kapsamda 21. yüzyılın başlarında kolaj/asamblaj tekniği ile yapılmış eserler ve sanatçılar ele alınmıştır. 20. yüzyıldan itibaren gelişen kolaj/asamblaj sanatının, farklı sanatçıların katkıları üzerinden incelendiği bu çalışmada, sanatın vazgeçilmez bir tamamlayıcısı olduğu gözlenmektedir. Bu bağlamda, kolaj/asamblajın heykel sanatına yansımaları incelenmiş ve sanatçıların bu alana katkılarına odaklanılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde, çağdaş sanatta düşünme biçimi olarak kolaj ve asamblajın sanat tarihinde kullanımı ve tarihsel evrimi, çeşitli sanatçı örnekleriyle ele alınmıştır. İkinci bölümde, kavramsal çerçeve ele alınmış olup bu bölüm de dört başlık altında incelenmiştir. Çağdaş Sanatta Bir Görme ve Düşünme Biçimi Olarak Kolaj ve Asamblaj Üzerine, Heykel Sanatında Kolaj/Asamblaj Üzerine Değerlendirmeler, Kolaj/Asamblaj ile Oluşturulan Sanatsal Pratikler ve Sanatçı Okumaları (2000 Yılı Sonrası) ve Kolaj/Asamblajın Heykel Sanatına Yansımaları Bağlamında Bireysel Uygulamalar ve Bir Sergi Önerisi şeklinde alt başlık kısımlarından oluşmaktadır. 2000 yılı sonrası kolaj/asamblaj kavramlarının günümüz sanatı içinde özgün bir dil geliştirdiği ve sadece bir teknik olmaktan öteye geçtiği anlatılmıştır. Kolajın günümüz sanatında tek başına bir ifade biçimi haline geldiği ve sadece bir teknik olarak değil, aynı zamanda bir sanatsal ifade şekli olarak kabul edildiği ifade edilmiştir. Heykel sanatında kolaj/asamblaj yansımaları gözlemlenerek, heykel sanatıyla kolaj/asamblaj birlikteliği ve günümüz sanatına etkileri incelenmiştir. Farklı tarzlara sahip sanatçıların 2000 sonrası üretimleri kolaj ve asamblaj odaklı incelenip, sanatçı okumaları gerçekleştirilmiştir. Dördüncü bölüm olan 'Kolaj/Asamblajın Heykel Sanatına Yansımaları Bağlamında Bireysel Uygulamalar ve Bir Sergi Önerisi 'kısmında, tez sahibi tarafından sanatsal ifade biçimi ele alınmıştır. Sonuç ve değerlendirmeler kısmında ise, kolajın günümüzde yaygın olarak kullanılan bir teknik olduğu ve sanatçının kişisel yaşamı, kimliği, deneyimleri ve savunduğu düşünsel yaklaşımlara bağlı olarak şekillendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Collage/assemblage, which entered the art literature at the beginning of the 20th century, has become an integral part of art. Collage/assemblage, which started with Cubism, continued its development and change as an individual discourse. Within the scope of this research, the main goal has become to reveal the use of collage/assemblage technique and its effects on today's art from the 2000s to the present. The position of the collage/assemblage technique in today's art and its effects on today's art are examined and the works of contemporary artists on the subject are discussed in the context of the thesis, and applications on the subject are also carried out by the thesis author. It is thought that examining the development and transformation of collage/assemblage techniques that existed with Cubism in the early 20th century and seeing in detail how these techniques take place in today's art and assimilating the technique with examples of current artists will be effective for today's art. In this research, it is assumed that collage/assemblage techniques are widely used in today's art and offer an important and different perspective on today's artistic pursuits. It is seen that there are many works of art made with the collage/assemblage technique. Within the scope of the thesis, collage/assemblage techniques after 2000 were extensively discussed, and some contemporary artists were also included in the study. Within the scope of today's art, there are sculptures created by artists after 2000 with the collage/assemblage technique. In this context, works and artists made with collage/assemblage technique in the early 21st century were discussed. In this study, where the art of collage/assemblage, which has developed since the 20th century, is examined through the contributions of different artists, it is observed that it is an indispensable part of art. In this context, the reflections of collage/assemblage on sculpture art were examined and the contributions of artists to this field were focused on. In the introduction part of the study, the use and historical evolution of collage and assemblage as a way of thinking in contemporary art in art history are discussed with examples from various artists. In the second section, the conceptual framework is discussed and this section is examined under four headings. On Collage and Assemblage as a Way of Seeing and Thinking in Contemporary Art, Evaluations on Collage/Assemblage in Sculpture Art, Artistic Practices Created with Collage/Assembly and Artist Readings (After 2000) and Individual Applications and an Exhibition Proposal in the Context of Reflections of Collage/Assembly on Sculpture Art It consists of subheadings as follows. It has been explained that after 2000, collage/assemblage concepts developed a unique language in today's art and went beyond being just a technique. Collage has become a form of expression in itself in today's art and is accepted not only as a technique but also as a form of artistic expression. By observing the reflections of collage/assemblage in sculpture art, the association of collage/assemblage with sculpture art and its effects on today's art were examined. The post-2000 productions of artists with different styles were examined with a focus on collage and assemblage, and artist readings were carried out. In the fourth chapter, 'Individual Applications and an Exhibition Proposal in the Context of the Reflections of Collage/Assemblage on Sculpture Art', the form of artistic expression by the thesis author is discussed. In the results and evaluations section, it was observed that collage is a widely used technique today and that it is shaped depending on the artist's personal life, identity, experiences and the intellectual approaches he advocates.