Gençlerin cinsiyetsiz modaya yönelik görüş ve tercihlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of youth's views and preferences towards genderless fashion
- Tez No: 861617
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda artan cinsiyetsiz giyim modası, kadın ve erkek arasındaki geleneksel cinsiyet kodlarını değiştiren genç nesil tarafından geliştirilmekte olan yeni bir eğilim olarak tanımlanmaktadır. Cinsiyetsiz giyimin geliştirilmesi, sosyal farkındalık açısından bireylerin bireyselliklerini daha iyi ifade edebilecekleri giyim tarzları üretebilir ve daha akışkan bir pazar nişinin ihtiyaçlarına cevap vererek daha fazla kitlelere ulaşmanın bir yolu olabilir. Gençlerin cinsiyetsiz modaya yönelik görüş ve tercihlerinin değerlendirilmesi amaçlanan bu araştırmanın modeli; tarama modeline dayalı betimsel bir araştırmadır. Tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 310 kadın ve 301 erkekten oluşan toplam 611 öğrenci, Üniversite öğrencilerinin evrenini temsil eden bu araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Anket formunun ilk bölümünde gençlerin demografik özelliklerine ilişkin sorular, ikinci bölümünde gençlerin cinsiyetsiz moda ürünlerine yönelik görüşleri, giysi tercihlerinde toplumsal cinsiyet normlarının etkisi ve giysi tercihlerinde cinsiyetsiz modanın etkileri üçlü likert tipi sorular ile ortaya konmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik programında analiz edilerek frekans ve yüzde tabloları oluşturulmuş ve ki-kare analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların çoğunluğu cinsiyetsiz giyimi olumlu bir şekilde değerlendirirken, geri kalan kesimin kararsız veya olumsuz görüşlere sahip olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyetsiz modanın temsil ettiği özgürlük ve ifade konularında gelişme potansiyeli olduğu düşünülürken, bazı katılımcıların daha fazla bilgi edinme isteğinde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, gençlerin giysi tercihlerinde toplumsal cinsiyet normlarının etkisinin olduğu ve cinsiyetsiz modanın etkisinin sınırlı olduğu görülmüştür. Üniversite türü, öğrenim düzeyi ve yaşam konumu gibi demografik özelliklerin de giysi tercihleri üzerinde belirleyici olduğu saptanmıştır. Araştırma, gençlerin cinsiyetsiz moda konusundaki birçok görüşte kararsız kaldıklarını ve daha fazla bilgilendirilmeye ihtiyaç duydukları gözlemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing trend of genderless fashion in recent years is defined as a new trend developed by the younger generation that changes traditional gender codes between women and men. The development of genderless fashion can produce clothing styles through which individuals can express their individuality better from a social awareness perspective and can be a way to reach more masses by responding to the needs of a more fluid market niche. The model of this research, aimed at evaluating the views and preferences of young people towards genderless fashion, is a descriptive study based on the screening model. A total of 611 students, consisting of 310 women and 301 men selected using the random sampling method, constituted the sample of this research, representing the universe of university students. A two-part questionnaire was used as the data collection tool. The first part of the questionnaire included questions about the demographic characteristics of young people, while the second part attempted to reveal young people's views on genderless fashion products, the influence of societal gender norms on clothing preferences, and the effects of genderless fashion on clothing preferences through Likert-type questions. The obtained data were analyzed using SPSS 25.0 statistical program to create frequency and percentage tables, and chi-square analysis was used. According to the research results, while the majority of the participants evaluated genderless clothing positively, it was found that the remaining portion had undecided or negative views. It is considered that there is potential for improvement in terms of the freedom and expression issues represented by genderless fashion, while it was determined that some participants are in need of more information. Additionally, it was observed that societal gender norms have an influence on young people's clothing preferences and that the influence of genderless fashion is limited. It was also found that demographic characteristics such as university type, educational level, and living conditions are determinative in clothing preferences. The research has revealed that young people are undecided on many views regarding genderlessl fashion and need to be further informed.