Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak bireysel başvurularda idari yargı bağlamında başvuru yollarının tüketilmesi kriteri
The criterion of exhaustion of remedies in the context of administrative jurisdiction in individual applications to the Constitutional Court
- Tez No: 861620
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ülkemizde, ilk başvurunun 24/09/2012 tarihinde alınmasıyla uygulamaya alınan bireysel başvuru yolu, bireylerin kamu otoriteleri tarafından bazı hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğine dair iddialarını Anayasa Mahkemesi'ne taşıyabileceği, ancak bu sürecin ikincil ve olağanüstü bir karakter taşıdığı ve ülke içerisinde son çare olarak başvurabilecekleri hak arama yöntemidir. Anılan başvuru yolunun son çare olması nedeniyle bireysel başvuru yoluna başvurulmadan önce iç hukukta mevcut olan idari ve yargısal başvuru yollarının tüketilmesi gerekmektedir. Bireysel başvuru mekanizmasının, kamu makamlarının ihlal iddialarının Anayasa Mahkemesi'ne taşındığı bir başvuru yolu olduğu düşünüldüğünde başvuru yollarının tüketilmesi kriterinin, hukuk ve ceza yargılamasının ötesinde idarenin eylem ve işlemlerinin özel bir yargılama usulü olarak yargılanmasını öngören idari yargı bağlamında büyük önem taşıdığı açıktır. Bu bağlamda çalışmamız Anayasa Mahkemesi'ne yapılacak bireysel başvurularda başvuru yollarının tüketilmesi kriterini, idari yargılamanın kendine has dinamiklerini gözeterek ve Anayasa Mahkemesi'nin idari yargılama alanındaki kararlarını ele alarak incelemektedir. Yine çalışmamız ile bireysel başvurunun idari yargı bağlamında nasıl bir rol üstlendiği vurgulanmış ve bu suretle bireysel başvurunun, idari yargı alanındaki uygulamalarının aktarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The individual application, implemented in Turkey since the first application was received on September 24, 2012, allows individuals to bring their claims of violation of certain rights and freedoms by public authorities to the Constitutional Court. However, this process is considered as a secondary and extraordinary remedy, serving as a last resort for individuals seeking justice within the country. Due to its status as a last resort, it is required that administrative and judicial remedies available in domestic law be exhausted before resorting to individual applications. Considering that the mechanism of individual application is a route through which claims of violation by public authorities are brought to the Constitutional Court, the exhaustion of remedies criterion holds significant importance in the context of administrative justice, which goes beyond legal and criminal proceedings to include the special procedure for the adjudication of administrative actions and decisions. In this context, our study examines the exhaustion of remedies criterion in individual applications to the Constitutional Court, taking into account the unique dynamics of administrative justice and analyzing the decisions of the Constitutional Court in the field of administrative justice. Furthermore, our study emphasizes the role of individual applications in the context of administrative justice, aiming to convey the practices of individual applications in the administrative justice domain.