Hayvan bulunduranın sorumluluğu
Liability of animal keeper
- Tez No: 861621
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu' nun“Hayvan bulunduranın sorumluluğu”başlığı altındaki 67. ve 68. maddelerinde, bu sorumluluğun doğması için aranan şartlar ile sorumluluğun hüküm ve sonuçları düzenlenmiştir. Türk Borçlar Kanunu'nun 67. Maddesi uyarınca, sürekli veya geçici olarak bir hayvanın bakım ve yönetimini üstlenen kişinin, bu zararın doğumunu engellemek için gereken özeni gösterdiğini ispat etmedikçe, hayvanın verdiği zararları gidermekle yükümlü olduğu öngörülmüştür. Maddenin devamında, hayvan bir başkası ya da bir başkasına ait hayvan tarafından ürkütülmüş ise bu kimselere rücu hakkının saklı olduğu belirtilmiştir. Kanunun 68. Maddesinde ise, taşınmaz zilyedinin, taşınmazına zarar veren hayvanı yakalayıp zararı giderilinceye kadar alıkoyabileceği, koşullar haklı gösteriyorsa etkisiz hale getirebileceği düzenlenmiştir. Ancak bu durumda taşınmaz zilyedi derhal hayvan sahibine durumu bildirmeli, hayvan sahibini bilmiyor ise, onun bulunması için gerekli girişimleri yapmalıdır. Bu tezin konusunu, hayvan bulunduranın sorumluluğu ile ilgili hükümler oluşturmaktadır. Bu amaçla öncelikle sorumluluğun tarihsel gelişimi incelenerek sorumluluk hakkındaki genel kavramlar açıklanmış, hukukumuzda düzenlenen diğer kusursuz sorumluluk halleriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Hayvan bulunduranın sorumluluğunun genel ve özel şartları açıklanarak sorumluluğun hüküm ve sonuçları yargı kararları ve doktrin görüşleri ışığında anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liability of animal keeper, the conditions which are required for advent of liability and terms and consequences of liability have been regulated by TOC art 67 and 68. According to TOC art 67, the person who temporarily and permanently undertakes the supervision and care of an animal is liable for he damage caused by the animal unless the animal keeper proves that he exercised all reasonable care to prevent this damage. In addition, where the animal is scared by another person or another animal owned by another person, the animal keeper has a right of recourse against such persons. According to TOC art 68, where an animal belonging to someone causes damage on another one's real property, possessor of the real property is entitled to catch such animal, to seize it until his loss and damage is compansated, moreover he can overpower it where justitfied by the circumstances and conditions. However in such a case the possessor of the real property is obliged to notify the owner of such animal immediately and if the owner is unknown, to take the necessary steps to track the owner. The subject of the thesis consists of terms which are related to the liability of animal keeper. With this aim, firstly, examining historical improvement, general notions related to liability have been explained. Later, this notion has been compared with other cases of strict liability. Terms and conditions of liability have been studied in the light of judicial decisions and doctrine, by explaining the general and special conditions of liability of animal keeper.