Artırılmış gerçeklik ve simülasyon destekli 5E yönteminin öğrencilerin akademik başarı, tutum ve motivasyonlarına etkisi: Kuvvet ve enerji ünitesi
The effect of augmented reality and simulation supported 5E method on students' academic achievement, attitudes and motivation: Force and energy unit
  1. Tez No: 861641
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Kuvvet ve Enerji ünitesinde artırılmış gerçeklik ve simülasyon destekli yöntemin öğrencilerin akademik başarı, tutum ve motivasyon üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Isparta il merkezinde yer alan iki devlet okulundan 7.sınıfta öğrenim gören 136 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney-1 grubunda artırılmış gerçeklik destekli 5E öğrenme modeli (5EAR), Deney-2 grubunda simülasyon destekli 5E öğrenme modeli (5ESİM), Deney-3 grubunda yalnızca 5E öğrenme modeli (5E), Kontrol grubunda ise öğretim programındaki yöntem uygulanmıştır. Veri analizinde betimsel istatistik ve SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Uygulamada elde edilen veriler MANCOVA ile analiz edilmiştir. Yapılan betimsel istatistikler ile MANCOVA sayıltıları sağlanmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde Deney-2 grubuna kıyasla akademik başarıda Kontrol grubunun lehine, Deney-2 grubuna kıyasla akademik başarıda Deney-3 grubu lehine anlamlı farklılık çıkmıştır. Sonuç olarak 5ESİM yöntemine kıyasla 5E yönteminin ve öğretim programındaki yöntemin akademik başarıyı anlamlı düzeyde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Deney-1 grubuna kıyasla fene yönelik tutumun Kontrol grubu lehine, Deney-2 grubuna kıyasla fene yönelik tutumun Deney-3 grubu lehine, Deney-2 grubuna kıyasla fene yönelik tutumun Kontrol grubu lehine anlamlı farklılık çıkmıştır. Sonuç olarak 5EAR VE 5ESİM yöntemine kıyasla öğretim programındaki yöntemin fene yönelik tutumu anlamlı düzeyde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. 5ESİM yöntemine kıyasla 5E yönteminin tutumu anlamlı düzeyde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Deney-1, Deney-2 ve Deney-3 yöntemlerine kıyasla fene motivasyonunda Kontrol grubu lehine anlamlı farklılık çıkmıştır. Sonuç olarak 5EAR, 5ESİM ve 5E yöntemlerine kıyasla öğretim programındaki yöntemin fene yönelik tutumu anlamlı düzeyde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaların alt problemlerinin analizinde ilişkili t-testi analizi yapılmıştır. T-testi analiz sonuçlarına göre kullanılan bütün yöntemlerin akademik başarıyı artırdığı görülmüştür. Fene yönelik tutum ölçeği ön test-son test puanlarına bakıldığında sadece Kontrol grubunda uygulanan yöntemin tutumu artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Fene yönelik motivasyon ölçeği ön test-son test puanlarına bakıldığında Deney-2 grubunda ve Kontrol grubunda uygulanan yöntemin tutumu artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of augmented reality and simulation-supported method on students' academic success, attitude and motivation in the Force and Energy unit. The study group of the research consists of 136 secondary school students studying in the 7th grade from two public schools located in the city center of Isparta. A pretest-posttest control group quasi-experimental design was used in the study. In the Experiment-1 group, the augmented reality supported 5E learning model (5EAR), in the Experiment-2 group, the simulation supported 5E learning model (5ESİM), in the Experiment-3 group, only the 5E learning model (5E), and in the Control group, the method in the curriculum was applied. Descriptive statistics and SPSS 22 package program were used in data analysis. The data obtained in the application were analyzed with MANCOVA. MANCOVA assumptions were provided with descriptive statistics. When the analysis results were examined, there was a significant difference in academic success in favor of the Control group compared to the Experiment-2 group, and a significant difference in academic success in favor of the Experiment-3 group compared to the Experiment-2 group. As a result, it was concluded that the 5E method and the method in the curriculum significantly increased academic success compared to the 5ESIM method. There was a significant difference in the attitude towards science in favor of the Control group compared to the Experiment-1 group, a significant difference in the attitude towards science in favor of the Experiment-3 group compared to the Experiment-2 group, and a significant difference in the attitude towards science in favor of the Control group compared to the Experiment-2 group. As a result, it was concluded that the method in the curriculum significantly increased the attitude towards science compared to the 5EAR AND 5ESIM methods. It was concluded that the 5E method significantly increased the attitude compared to the 5ESIM method. Compared to Experiment-1, Experiment-2 and Experiment-3 methods, there was a significant difference in science motivation in favor of the Control group. As a result, it was concluded that the method in the curriculum significantly increased the attitude towards science compared to the 5EAR, 5ESIM and 5E methods. Associated t-test analysis was performed in the analysis of the sub-problems of the research. According to the t-test analysis results, it was seen that all methods used increased academic success. When the pretest-posttest scores of the attitude towards science scale were examined, it was concluded that the method applied only in the Control group increased the attitude. When the pretest-posttest scores of the motivation scale for science were examined, it was concluded that the method applied in the Experiment-2 group and the Control group increased the attitude.