Türkiye ve Almanya'nın sınıf öğretmeni yetiştirme programlarının incelenmesi (Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Pädagogische Hochschule Heidelberg örneği)
The comparison of primary teacher training programs of Turkey and Germany (Bolu Abant İzzet Baysal University and Pädagogische Hochschule Heidelberg example)
  1. Tez No: 861651
  2. Yazar: ŞEYMA ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SANİYE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada Türkiye ve Almanya'nın Sınıf Öğretmeni Yetiştirme Programlarının Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) ve Pädagogäsche Hochule Heidelberg (PH Heidelberg) örneği üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Almanya ve Türkiye'nin sınıf öğretmeni yetiştirme sistemlerini belirleyerek benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymak amacıyla nitel araştırma modeli kullanılmıştır. Bu araştırma aynı zamanda bir karşılaştırmalı eğitim çalışmasıdır. Nitel veri toplama yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılarak veriler elde edilmiş ve araştırmacı tarafından belirlenen amaç-hedef- yeterlik, kabul ve kayıt koşulları, program profili, dersler ve krediler, sınavlar-ölçme ve değerlendirme, staj uygulamaları, mezuniyet koşulları ve kazanılan derece başlıkları altında kategorize edilmiştir. Elde edilen verilerin içerikleri mümkün olabildiğince özgün ve ayrıntılı bir biçimde okuyucuya olduğu gibi sunulmaya özen gösterilmiştir. Araştırma sonucunda her iki ülkenin sınıf öğretmeni yetiştirme programlarının amaçlarının benzer olduğu ancak PH Heidelberg'de öğrencilerin bilimsel araştırma becerisi kazanmaları ve öğretmenlik uygulamalarına ağırlık veren bir eğitimin amaçlandığı; programa giriş, kabul ve mezuniyet koşullarında, program profillerinde ve staj uygulamalarında iki ülkenin programları arasında farklılıklar olduğu; Ph Heidelberg'de öğrenim süresi lisans, yüksek lisans ve öğretmenliğe hazırlık görevi olmak üzere toplam 5,5 yıl iken BAİBÜ'de öğrenim süresi 4 yıl olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the classroom teacher training programs in Turkey and Germany through the examples of Bolu Abant Izzet Baysal University (BAİBÜ) and Pädagogäsche Hochule Heidelberg (PH Heidelberg). In the study, qualitative research model was used in order to reveal how the classroom teacher training systems of Germany and Turkey are, their similarities and differences. This research is also a comparative education study. The data were obtained by using document analysis method, which is one of the qualitative data collection methods, and categorised under the headings of aim-objective-qualification, admission and enrolment conditions, program profile, courses and credits, examinations-examination and assessment, internship practices, graduation conditions and degrees earned. Care has been taken to present the contents of the obtained data to the reader in as authentic and detailed a manner as possible. The results of the study revealed that the aims of the classroom teacher training programs of both countries are similar, but PH Heidelberg aims to provide students with scientific research skills and an education that focuses on teaching practices; there are differences between the programs in terms of entry, admission and graduation conditions, program profiles, internship practices; the duration of education in PH Heidelberg is 5.5 years in total, including undergraduate, graduate and teacher preparation, while the duration of education in BAİBÜ is 4 years.