Deniz yolu taşımacılığının Türkiye ticaretindeki yeri
The place of maritime transportation in Türkiye's trade
  1. Tez No: 861650
  2. Yazar: GÖKHAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki deniz yolu taşımacılığı ve bu taşımacılığın ekonomi üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, farklı taşımacılık türlerinin maliyetlerini karşılaştırmak ve deniz yolu taşımacılığının ekonomik avantajlarını vurgulamaktır. Türkiye, coğrafi konumu sayesinde deniz yolu taşımacılığı için oldukça elverişli bir ülkedir. Bu durum, ülkenin deniz yolu taşımacılığını tercih etmesinde etkili olmaktadır. Bu tercih, yüksek maliyetlerle karşılaşılan kara ve hava yolu taşımacılığına bir alternatif sunmaktadır. Yüksek taşıma maliyetleri genellikle üretim kapasitesini ve ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Deniz yolu taşımacılığı, Türkiye'nin sahip olduğu zengin limanlar aracılığıyla gemilere ev sahipliği yapmanın yanı sıra istihdam yaratma potansiyeliyle ekonomiye katkı sağlamaktadır. Bu durum, sadece taşımacılık faaliyetleriyle sınırlı kalmayıp, insanlara iş imkanı sunarak ekonominin canlanmasına da destek olmaktadır. Ülkemiz ayrıca zengin yer altı kaynaklarına sahiptir ve özellikle Doğu Akdeniz'deki doğal gaz rezervleri önemli bir potansiyel taşımaktadır. Devletin alacağı her karar, mevcut rezervlerin araştırılması ve geliştirilmesi, enerji ihracatı oranları, ulusal enerji politikaları ve bölgesel politikanın etkin bir şekilde değerlendirilmesiyle alakalı olacaktır. Bu araştırma, Türkiye'de kullanılan taşımacılık türlerinin maliyetlerini karşılaştırmanın yanı sıra deniz yolu taşımacılığının ekonomiye olan katkılarını, yolcu taşımacılığı, deniz ticareti ve çevre denizlerin ekonomiye etkilerini incelemektedir. Bu incelemeler, deniz yolu taşımacılığının Türkiye ekonomisi üzerindeki önemini daha detaylı bir şekilde ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the maritime transportation in Turkey and its economic impact. The main objective is to compare the costs of different transportation modes and highlight the economic advantages of maritime transportation. Turkey, due to its geographical location, is highly suitable for maritime transportation. This factor influences the country's preference for sea transportation. This preference provides an alternative to land and air transportation, which incur high costs. Elevated transportation expenses generally have a negative impact on production capacity and the economy. Maritime transportation not only hosts ships through the abundant ports in Turkey but also contributes to the economy by creating employment opportunities. This contribution goes beyond mere transportation activities and supports economic revitalization by providing job opportunities. Moreover, the country possesses rich underground resources, particularly natural gas reserves in the Eastern Mediterranean, which hold significant potential. Every decision made by the government will be related to exploring and developing these reserves, energy export rates, national energy policies, and evaluating regional policies effectively. This research compares the costs of transportation modes used in Turkey and examines the contributions of maritime transportation to the economy, including passenger transportation, maritime trade, and the impact of coastal seas on the economy. The aim is to provide a more detailed perspective on the significance of maritime transportation on the Turkish economy.