Mide kanseri tanılı hastalarda prognostik nütrisyonel indeks ile tümörün lenfovasküler ve perinöral invazyonu arasındaki ilişki ve genel sağkalım üzerine etkisi
The relationship between the prognostic nutritional index and lymphovascular and perineural invasion of the tumor in patients diagnosed with gastric cancer and its effect on overall survival
  1. Tez No: 861655
  2. Yazar: PIRILTI ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SİNAN ÇARKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Gastrik kanser (GK) genellikle ileri evrede teşhis edilir ve kötü bir prognozla seyreder. Lenf nodu metastazları prognozu olumsuz etkileyen ve GK'nin klinik yönetimini belirleyen temel bir faktördür. Prognostik Nütrisyonel İndeks (PNİ), GK için bir prognostik gösterge olarak kullanılmıştır. Düşük PNİ değeri, lenfovasküler invazyon(LVI) ve perinöral invazyon(PeNI) birçok malignite için kötü prognozun habercisi olarak belirlenmiştir. Biz bu tez çalışmamızda PNİ ile LVI/PeNI'nin GK hastalarının sağkalım sonuçları ile ilişkili olduğunu hipotez ettik ve küratif gastrektomi geçiren GK'li hastalarda PNİ ile LVI/PeNI'nin arasındaki ilişkiyi, prognostik önemini ve genel sağkalıma etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Ağustos 2016-Şubat 2023 yılları arasında 18 yaş üzerinde, mide adenokarsinom tanısı almış,T1-T4, N0-N3 mide kanseri olan, neoadjuvan tedavi almamış, uzak organ metastazı ve/veya peritoneal sitolojisi negatif olan, ikinci primer kanser tanısı almamış, patoloji sonucunda en az 16 lenf nodu eksize edilen ve elektif cerrahi operasyon yapılan hastalar dahil edildi. PNI hesaplaması preoperatif 10 × serum albumin konsantrasyonu (g/dL) + 0.005 × lenfosit sayısı (sayı/mm3) formülü kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmada prognostik nütrisyonel indeks (PNİ) cutoff değeri 39,8 olarak alındı, PNI39,8 olan hastalarda perinöral invazyon olmayan hastalarda daha iyi bir sağkalım olduğu görüldü. PNI>39,8 olan hastalarda perinöral invazyon varlığı mortalite riskini 2,088 birim artırmakta iken, PNI>39,8 olan hastalarda LVİ negatif hastalarda daha iyi bir sağkalım olduğu görülmüştür PNI>39,8 olan hastalarda LVİ varlığı mortalite riskini 3,171 birim artırdığı saptandı. Beş yıllık takip süresinde 166 (% 61,48) olguda mortalite gelişti. Beş yıllık genel sağkalım 31,02±21,73 ay olduğu görüldü. Sonuç: GK'li olgularda PNI, LVI ve PeNI postoperatif hastalarda genel sağkalım için bağımsız birer prognostik faktörlerdir. Bu hastalarda PNI skoru düşüklüğü başlı başına kötü prognostik faktör iken, yüksek PNİ skorlu olgularda pozitif LVI ve PeNI tutulumunun sağkalıma negatif yönde etki ettiğini ve düşük PNI'li olgularda PeNİ, LVİ oranlarının yüksek PNI'lı olgulara göre daha yüksek olduğunu ve bunun da mortalite üzerinde etkili olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Aim: Gastric cancer (GC) is usually diagnosed at an advanced stage with poor prognosis, and lymph node metastasis is a key factor negatively affecting prognosis and determining the clinical management of GC. The Prognostic Nutritional Index (PNI) has been used as a prognostic indicator for GC. A low PNI value has been identified as a predictor of poor prognosis for lymphovascular invasion(LVI) and perineural invasion(PeNI) in many malignancies. In this thesis, we hypothesized that PNI is associated with LVI/PeNI and survival outcomes in patients with GC, and we aimed to evaluate the relationship, prognostic significance, and impact on overall survival of PNI with LVI/PeNI in patients with GC undergoing curative gastrectomy. Materials and Methods: In our study, we retrospectively analyzed the patients who underwent gastric cancer surgery between August 2016-February 2023 in Istanbul University-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Medical Faculty. Patients aged 18 and over, diagnosed with gastric adenocarcinoma, with T1-T4, N0-N3 gastric cancer, who did not receive neoadjuvant treatment nor had distant organ metastasis and/nor peritoneal cytology, did not have a second primary cancer diagnosis, had at least 16 lymph nodes excised in pathology results, and underwent elective surgical operation were included. PNI calculation was performed using the formula 10 × serum albumin concentration (g/dL) + 0.005 × lymphocyte count (number/mm3). In the study, a cutoff value of 39.8 was taken for the prognostic nutritional index (PNI), and PNI39.8, those without perineural invasion had a better survival. The presence of perineural invasion in patients with PNI>39.8 increased the mortality risk by 2.088 units, while in patients with PNI>39.8, better survival was observed in those without LVI. The presence of LVI increased the mortality risk by 3.171 units in patients with PNI>39.8. Mortality developed in 166 cases (61.48%) during the five-year follow-up period. The five-year overall survival rate was 31.02±21.73 months. Conclusion: In patients with gastric cancer, PNI, LVI, and PeNI are independent prognostic factors for overall survival in postoperative patients. While low PNI score is a poor prognostic factor on its own, positive LVI and PeNI involvement in cases with high PNI scores negatively affect survival. We found that perineural invasion and lymphovascular invasion rates are higher in patients with low PNI compared to those with high PNI, and this has an impact on mortality.