Lohusalarda yorgunluk ve sosyal desteğin ebeveynliğe ilişkin algıladıkları öz yeterlik düzeyi ile ilişkisi
The relationship between fatigue and social support in postpartum women and their perceived self-efficacy level regarding parenting
  1. Tez No: 861691
  2. Yazar: EBRU ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Lohusalarda Yorgunluk ve Sosyal Desteğin Ebeveynliğe İlişkin Algıladıkları Öz Yeterlik Düzeyi İle İlişkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı lohusalarda yorgunluk ve sosyal desteğin ebeveynliğe ilişkin algıladıkları öz yeterlik düzeyi ile ilişkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı özellikteki araştırma, 05 Mayıs - 05 Kasım 2023 tarihleri arasında Erzincan İl merkezindeki 8 Aile Sağlığı Merkezinde yürütülmüştür. Araştırma, araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan 313 lohusa ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında; anket formu,“Yorgunluk Değerlendirme Ölçeği (YDÖ)”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”ve“Annelerin Ebeveynliğe İlişkin Algıladıkları Öz-Yeterlik Ölçeği (AEAÖÖ)”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, min-max ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Lohusaların yaş ortalaması 29.13±4.77'dir. Lohusaların YDÖ'nün puan ortalamalarının 24.09±7.84; ÇBASDÖ toplam puan ortalamasının 61.23±16.96; AEAÖÖ toplam puan ortalamasının 69.23±9.42 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Fatigue and Social Support in Postpartum Women and Their Perceived Self-Efficacy Level Regarding Parenting Aim: The aim of this study is to examine the relationship between fatigue and social support in postpartum women and their perceived self-efficacy level regarding parenthood. Materials and Methods: The descriptive correlational study was conducted in eight family health centers in Erzincan city center between May 5 and November 5, 2023. The study was carried out with 313 puerperium women who met the criteria for inclusion in the study. A survey form, the“Fatigue Assessment Scale (FAS)”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS),”and the“Perceived Maternal Parenting Self-Efficacy Scale (PMPS-E)”were used to collect data. The research data were analyzed with the SPSS statistical package program. Number, percentage, mean, min-max, and Pearson's correlation analysis were used in data evaluation. Results: The mean age of puerperal women was 29.13±4.77. The mean FAS score of puerperal women was determined as 24.09±7.84, the MSPSS total mean score was 61.23±16.96, and the PMPS-E total mean score was 69.23±9.42.