Making use of arabidopsis genomics to analyze meristem organization of root nodule in legumes
Arabidopsis genomini kullanma legumlerde kök nodülü meristem organizasyonunu analizi
- Tez No: 861695
- Danışmanlar: PROF. DR. HENK FRANSSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Wageningen Universiteit
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Baklagil nodülünün doğası henüz anlaşılmamıştır. Kök benzeri, sürgün benzeri veya kendine özgü bir organ olup olmadığı konusunda bir tartışma vardır. Bu tartışmayı çözmenin bir parçası olarak, Arabidopsis thaliana sürgün meristemi ile Medicago truncatula nodül meristeminin meristem organizasyonunu karşılaştırarak baklagillerde kök nodülü meristem organizasyonunun moleküler temelini inceliyoruz. Bu, tartışmanın bir kısmına, yani nodülün sürgün benzeri olup olmadığına cevap verme girişimidir. Medicago truncatula'nın wuschel geninin klonlanmış 5' yukarı akış bölgesinin ve Sinorhizobium ile aşılanmış M. truncatula köklerinden CLV3 homoloğu CLE39'un nodül gelişimi sırasında ifade artışı gösterdiğini bulduk. Sonuçlarımız, CLE39'un nodül gelişimi veya belirlenmesinde bir rolü olduğunu öne sürmektedir. Ayrıca, Medicago truncatula'da kök sisteminin meristem organizasyonunda rol oynayabilecek olası bir Wuschel ortologunun varlığını da öne sürmektedirler.
Özet (Çeviri)
The nature of legume nodule is not yet understood. There is a debate whether it is root-like, shoot-like or an organ sui generis. As a part of solving this debate, we study the molecular basis of meristem organization of root nodule of legumes by comparing the meristem organization of Arabidopsis thaliana shoot meristem with the Medicago truncatula nodule meristem. It is an attempt to answer a part of the debate, that is, is the nodule shoot-like or not. We found that the cloned 5'upstream rgion of wuschel gene of Medicago truncatula and CLV3 homologue, CLE39, from Sinorhizobium inoculated roots of M. truncatula shows an increase in expression during nodule development. Our results suggest a role of CLE39 in nodule development or determination. They also suggest presence of a possible Wuschel ortholog in Medicago truncatula that might have a role in meristem organization in root system of the plant.