Koroner bypass cerrahisi yapılan hastalarda preoperatif b12 vitamin düzeyinin postoperatif sonuçlara etkisinin incelenmesi
In patients undergoing coronary bypass surgeryinvestigation of the effect of preoperative vitamin b12 level on postoperative results
- Tez No: 861694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN DEMİRDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Gelişen teknolojiyle ve kardiyak cerrahideki deneyimin artmasıyla birlikte perioperatif mortalite ve morbiditenin görülme sıklığında ciddi bir azalma izlenmektedir ve yapılan çalışmalarda komplikasyonların görülme sıklığının daha da azaltılması amaçlanmaktadır. Hayatı tehdit eden komplikasyonlardan biri olan vazoplejik sendrom günümüzde önemini hala korumaktadır. Vazoplejik sendrom tedavisinde önemli bir yeri olan B12 vitamininin preoperatif serum düzeyleriyle inotropik destek ihtiyacı olan hastalar arasındaki ilişkiyi inceleyerek bundan sonraki dönemlerde postoperatif pozitif inotropik destek ihtiyacı olabilecek hastaları tahmin etmek ve gerekli önlemlerin alınması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza kliniğimizde 2019-2023 yılları arasında izole konvansiyonel koroner arter bypass greftleme (KABG) yapılan 166 hasta dahil edilmiştir. Hastaların operasyon öncesi demografik bilgileri (cinsiyet, yaş, beden kitle indeksleri vb.), eşlik eden ek hastalıkları ve kullandığı ilaçlar (hipertansiyon, hiperlipidemi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, diyabet, astım, kronik böbrek yetmezliği, metformin, beta blokerler, antihipertansif ilaçlar, statinler, proton pompa inhibitörleri ) intraoperatif değişkenleri (total perfüzyon süreleri, x-klemp süreleri), postoperatif takipleri (inotoropik ajan ihtiyaçları, kalp destek cihazı ihtiyaçları, entübasyon süreleri, drenaj miktarları, revizyon, kan ürünü ihtiyacı, pace maker ihtiyacı, biyokimyasal sonuçlar vb.), retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan 166 hasta incelendiğinde 34 (%20,5) hasta kadın, 132 (%79,5) hasta erkek olarak izlenmiştir. Hastaların ortalama BKİ 28,1 ±4,7 olarak hesaplanmıştır. Hastaların 93 (%56.0)'ü diabetes mellitus, 115(%69,3)'i hipertansiyon, 88(%53.0)'i hiperlipidemi, 12 (%7,2)'si KOAH, 6 (%3,6)'sı KBY nedeniyle tedavi almaktadır. Hastaların 115 (%69,3)'i sigara kullanmaktadır. Hastalar ilaç kullanımı açısından incelendiğinde; 88 (%53.0)'i statin, 61 (%36,7)'i PPİ, 83 (%50)'ü kalsiyum kanal blokeri (KKB), 67 (%40.4)'si metformin, 65 (%39.2)'i ACEİ, 78 (%47.0)'i beta bloker kullanmaktadır. Ortalama B12 serum düzeyleri cinsiyete göre incelendiğinde; 34(%20,5) kadın hastanın ortalaması 321,67±35,4 pg/ml, 132(%79.5) erkek hastanın ortalaması 268,74±18,9 pg/ml olarak izlenmiş olup istatistiksel anlamlı bir fark izlenmedi (p=0,094). Ortalama B12 serum düzeyleri ile ek hastalıklar karşılaştırıldığında; hiperlipidemisi olan 88 (%53.0) hastanın ortalaması 313,06±25,4 pg/ml, hiperlipidemisi olmayan 78 (%47.0) hastanın ortalaması 241,80±20,5 pg/ml olarak izlendi ve hiperlipidemisi olan hastalarda serum B12 vitamin düzeyi istatistiksel anlamlı olarak yüksek izlenmiştir (p=0,005). Ortalama B12 serum düzeyleri ile kullanılan ilaçlar karşılaştırıldığında; statin kullanan 88 (%53.0) hastanın ortalaması 317,36±26,8 pg/ml, statin kullanmayan 78 (%47.0) hastanın ortalaması 241,80±19,3 olarak izlendi ve statin kullanan hastalarda serum B12 vitamin düzeyi istatistiksel anlamlı olarak yüksek izlenmiştir (p=0,006). Metformin kullanan 67 (%40.4) hastanın ortalaması 311,17±22,8 pg/ml, metformin kullanmayan 99 (%59,6) hastanın ortalaması 258,20±23,2 olarak izlendi ve metfomin kullanan hastalarda serum B12 vitamin düzeyi istatistiksel anlamlı olarak yüksek izlenmiştir (p=0,007). Beta bloker kullanan 78 (%47.0) hastanın ortalaması 319,62±28,8 pg/ml, beta bloker kullanmayan 88 (%53.0) hastanın ortalaması 244,09±17,9olarak izlendi ve metfomin kullanan hastalarda serum B12 vitamin düzeyi istatistiksel anlamlı olarak yüksek izlenmiştir (p=0,031).
Özet (Çeviri)
Objective: With developing technology and increasing experience in cardiac surgery, there is a significant decrease in the incidence of perioperative mortality and morbidity, and studies aim to further reduce the incidence of such complications. Vasoplegic syndrome, one of the life-threatening complications, still maintains its importance today. By examining the relationship between preoperative serum levels of vitamin B12, which has an important place in the treatment of vasoplegic syndrome, and patients in need of inotropic support, we aimed to predict patients who may need postoperative positive inotropic support in the future and to take the necessary precautions. Materials and Methods: 166 patients who underwent isolated conventional coronary artery bypass grafting (CABG) in our clinic between 2019 and 2023 were included in our study. Preoperative demographic information of the patients (gender, age, body mass index, etc.), accompanying comorbidities and medications used (hypertension, hyperlipidemia, chronic obstructive pulmonary disease, diabetes, asthma, chronic renal failure, metformin, beta blockers, antihypertensive drugs, statins, proton pump inhibitors), intraoperative variables (total perfusion times, x-clamp times), postoperative follow-ups (inotropic agent needs, heart support device needs, intubation times, drainage amounts, revision, blood product need, pace maker need, biochemical results, etc. .), was examined retrospectively. Results: Of the 166 patients who participated in our study, 34 (20.5%) patients were female and 132 (79.5%) were male. The average BMI of the patients was calculated as 28.1 ±4.7. 93 (56.0%) of the patients had diabetes mellitus, 115 (69.3%) had hypertension, 88 (53.0%) had hyperlipidemia, 12 (7.2%) had COPD, 6 (3.6%) had are receiving treatment for CKD. 115 (69.3%) of the patients smoke. When patients are examined in terms of drug use; 88 (53.0%) on statin, 61 (36.7%) on PPI, 83 (50%) on calcium channel blocker (CCB), 67 (40.4%) on metformin, 65 (39.2%) on ACEI, 78 (47.0%) use beta blockers. Examining average B12 serum levels according to gender; The average of 34 (20.5%) female patients was 321.67±35.4 pg/ml, the average of 132 (79.5%) male patients was 268.74±18.9 pg/ml, and no statistically significant difference was observed (p = 0.094). Comparison of average B12 serum levels and comorbidities; The average of 88 (53.0%) patients with hyperlipidemia was 313.06±25.4 pg/ml, the average of 78 (47.0%) patients without hyperlipidemia was 241.80±20.5 pg/ml, and the serum vitamin B12 level was statistically significant in patients with hyperlipidemia. It was observed to be significantly high (p=0.005). Comparison of average B12 serum levels and medications used; The average of 88 (53.0%) patients using statins was 317.36±26.8 pg/ml, the average of 78 (47.0%) patients not using statins was 241.80±19.3, and serum vitamin B12 levels were statistically significantly higher in patients using statins. was observed (p=0.006). The average of 67 (40.4%) patients using metformin was 311.17±22.8 pg/ml, the average of 99 (59.6%) patients not using metformin was 258.20±23.2, and the serum vitamin B12 level was statistically significant in patients using metformin. was observed to be high (p=0.007). The average of 78 (47.0%) patients using beta blockers was 319.62±28.8 pg/ml, the average of 88 (53.0%) patients not using beta blockers was 244.09±17.9, and the serum vitamin B12 level was statistically significant in patients using metfomin. It was observed to be high (p=0.031). Comparison of average B12 serum levels and the need for inotropic agents and/or cardiac support devices; The average serum vitamin B12 level of 36 (21.7%) patients who needed adrenaline was 119.39±16.4 pg/ml, and the average serum vitamin B12 level of 130 (78.3%) patients who did not need adrenaline was 323.94±19.2.