TIMSS 2019 öğretmen iş tatmini ölçeğinin Türkiye örneklemindeki ölçme değişmezliğinin incelenmesi
Examination of the measurement invariance of TIMSS 2019 teacher job satisfaction scale for sample of Türkiye
- Tez No: 861697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, TIMSS 2019 kapsamında Türkiye'de görev yapan öğretmenlere uygulanan öğretmen iş tatmini ölçeğinin cinsiyet, deneyim ve sınıftaki öğrenci sayısı değişkenlerine göre ölçme değişmezliğinin incelenmesidir. Veri toplama aracı TIMSS 2019 öğretmen anketi bölümünde yer alan öğretmen iş tatmini ölçeği olup, araştırmanın örneklemini Türkiye'de görev yapmakta olan 431 öğretmenden oluşmaktadır. Öncelikle güvenirlik kanıtı olarak Cronbach Alpha ve Omega katsayıları hesaplanmış ve sunulmuştur. Daha sonra ölçeğin tek faktörlü yapısı doğrulayıcı faktör analizi ile test edilmiş ve doğrulanmıştır. Ölçme değişmezliğine ilişkin incelemeler yapılırken yapısal eşitlik modellemesi tekniklerinden olan çoklu grup doğrulayıcı faktör analizi ve çoklu gösterge çoklu neden modeli analizleri kullanılmıştır. Çoklu grup doğrulayıcı faktör analizi ile değişmezlik aşamaları sırasıyla incelenmiştir. Daha sonra tüm değişkenler tek bir modele dâhil edilerek çoklu göstergeler çoklu nedenler modeli ile değişkenlerin örtük yapı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak Türkiye örnekleminden elde edilen veriler ile yapılan analizlere göre TIMSS 2019 Öğretmen İş Tatmini Ölçeği'nin cinsiyet ve sınıftaki öğrenci sayısı değişkenlerine göre metrik değişmezlik, deneyime değişkenine göre ise katı değişmezlik sağladığı gözlemlenmiştir. Çoklu göstergeler çoklu nedenler modeli ile yapılan incelemede değişkenlerin iş tatmini örtük yapısının üzerinde manidar bir etkisi olmadığı bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the measurement invariance of the teacher job satisfaction scale for teachers from Türkiye participating in TIMSS 2019, taking into account gender, experience, and classroom size. The study used the teacher job satisfaction measure from the TIMSS 2019 questionnaire component, using a sample of 431 teachers from Türkiye. Cronbach Alpha and Omega coefficients were calculated and displayed to demonstrate reliability. The scale's one-factor structure was validated using confirmatory factor analysis. Structural equation modeling techniques such as multiple group confirmatory factor analysis and multiple indicators multiple causes model analysis were utilized to analyze measurement invariance. A multiple-group confirmatory factor analysis was used to assess the invariance levels. After including all variables in a single model, the multiple indicators multiple causes model was used to analyze their effect on the latent construct. In conclusion, the TIMSS 2019 Teacher Job Satisfaction Scale for the Türkiye sample provides a metric invariance for gender and class size, and a strict invariance for experience. The multiple indicators multiple causes model revealed no significant effect on the latent job satisfaction construct.