Moda ve tekstil endüstrisinde kurumsal sürdürülebilirlik performansının çalışanlar perspektifinden analizi
Analysis of corporate sustainability performance from the employee perspective in the fashion and textile industry
- Tez No: 861703
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMA NART
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma sosyal sorumluluk bakış açısından kurumsal sosyal sorumluluğa geçiş ve kurumsal sosyal sorumluluktan kurumsal sürdürülebilirliğe ve yeşil insan kaynakları yönetimine uzanan sürece ışık tutmakta, Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi (Yeşil İKY) uygulamalarının kurumsal sürdürülebilirlik (KS) performansı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Yeşil İKY'nin KS üzerindeki doğrudan etkilerinin yanı sıra çevresel performans (ÇP) ve örgütsel bağlılığa (ÖB) yönelik olarak çalışan (beyaz yakalı) algılarının dolaylı etkileri de incelenmiştir. Nicel araştırma tasarımı kapsamında ihtiyaç duyulan verilerin toplanması için hedef kitlesi, sürdürülebilir işletme yönetimi anlayışının ve uygulamalarının artan bir ivme ile önem kazandığı moda ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çalışanları olarak belirlenmiş ve (n= 129) çalışanın katılımıyla gerçekleştirmiştir. Veri analizi için SmartPLS 4 paket programı aracılığıyla yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Bulgular, Yeşil İKY uygulamalarının, çalışanların KS performansı algılamalarını olumlu yönde etkilediğini ve ÇP'nin bu ilişkide aracılık ettiğini göstermiştir. Yeşil İKY uygulamaları ÖB'yi pozitif yönde etkilese de ÖB'nin KS'yi etkilemediği görülmüştür. Benzer şekilde, Yeşil İKY uygulamalarının ÖB aracılığıyla da KS performansı algılamaları üzerinde dolaylı bir etkisi de gözlenmemiştir. Bu çalışmanın bulguları, Yeşil İKY'nin KS üzerindeki etkisini inceleyerek Yeşil İKY literatürünü genişletmektedir. Tekstil sektöründe Yeşil İKY uygulamalarının ÇP üzerindeki etkisine ilişkin sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. ÇP ve ÖB değişkenlerinin dolaylı etkilerinin dahil edildiği yapısal model test edilerek ampirik kanıtlar sunulmaktadır. Bu çalışmanın bulguları kapsamında Yeşil İKY'nin işletmelerin sürdürülebilirliğine katkı sağladığı ve stratejik bir bakış açısı sunduğu sonucuna varılabilir. Çalışmanın sonuçlarının kurumsal sürdürülebilirlik uzmanlarına ve yöneticilerine Yeşil İKY uygulamaları ve sürdürülebilirlik stratejileri tasarlama konusunda kanıta dayalı iç görüler sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study sheds light on the transition from a social responsibility to corporate social responsibility perspective and the transition from corporate social responsibility to corporate sustainability and green human resources management and examines the impact of Green Human Resources Management (GHRM) on corporate sustainability (CS). In addition to the direct effects of GHRM on CS, the indirect effects of employee (white-collar) perceptions towards environmental performance (EP) and organizational commitment (OC) have also been examined. The target audience for collecting the data needed within the scope of quantitative research design is determined as employees of businesses operating in the fashion and textile sector, where sustainable business management understanding and practices are gaining importance with increasing momentum, and it was carried out with the participation of (n = 129) employees. Structural equation modeling via Smart PLS version 4 program was used for data analysis. The findings showed that Green Human Resources Management positively affects corporate sustainability (CS) and environmental performance mediates this relationship. Although Green Human Resources Management positively affects organizational commitment (OC), organizational commitment has not been seen to support corporate sustainability. In addition, the effect of Green Human Resources Management on corporate sustainability through employee engagement has not been observed. The findings of this study extend the GHRM literature by examining the impact of GHRM on CS. There are a limited number of studies on the impact of GHRM practices on EP in the textile industry. Empirical evidence is presented by testing the structural model that includes the indirect effects of EP and OC variables. Within the scope of the findings of this study, it can be concluded that GHRM contributes to the sustainability of businesses and offers a strategic perspective. It is thought that the results of the study can provide evidence-based insights to corporate sustainability experts and managers about designing Green Human Resources Management practices and sustainability strategies.