Renan Demirkan'ın Üç Şekerli Demli Çay ve Selim Özdoğan'ın Heımstraβe 52 eserleri örneğinde aile içi ilişkileri
The inter-family relations in the example of the books of Selim Özdoğan Heimstraβe 52 and Renan Demirkan Üç Şekerli Demli Çay
- Tez No: 861704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Almanya'ya çalışmak üzere giden Türk ailelerinin yaşamlarını ve aile içindeki ilişkilerini konu edinmiştir. Çalışma, göçün aileler üzerindeki psikolojik ve sosyolojik etkilerini, ailelerin bu yeni toplum içerisinde yaşadıkları sosyal ve kültürel etkileşimi, kültür çatışmalarını, Anadolu kültürünün Almanya'daki yaşama uyum sağlama sürecini, aile fertlerinin kendi aralarındaki ilişkilerini ve buna bağlı olarak ortaya çıkan olumlu ve olumsuz sonuçları, Türk toplumunun yeni vatandaki dayanışmasını tarihi gerçeklik göz önüne alınarak açıklamayı amaçlamakta ve belli dönemlere ait ayrıntılı incelemeler sunmaktadır. Çalışmaya konu olan Üç Şekerli Demli Çay eserinin yazarı Renan Demirkan ve Heimstraβe 52 eserinin yazarı Selim Özdoğan, Göçmen Edebiyatı'nın ikinci kuşak yazarlarındandır ve özellikle Almanya'ya göç sürecinin anlaşılmasına ciddi katkılar sağlamışlardır. Çalışma, göç olgusu ve göçmen edebiyatı hakkında verilen bilgiler ve yapılan değerlendirmeler ile başlar, Türk toplumunda ailenin önemi ve Almanya'ya göç edenlerin aile yapıları hakkında detaylı açıklama ile devam eder. Çalışmamıza konu olan aile içi ilişkileri, eserlerden örnekler ile detaylı şekilde 3. ve 4. Bölümde açıklanarak devam etmektedir. Bu ilişkiler neticesinde ortaya çıkan bireysel ve toplumsal sonuçlar ise son bölümde değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme yapılırken konu edilen dönemin sosyal ve ekonomik gerçeklikleri göz önüne alınmıştır. Bu iki eserin seçilmesinin nedeni, özellikle göçün başladığı ilk yılları konu edinmeleri ve Türk ailelerinin yaşadıklarını tüm gerçekliğiyle okura aktarmış olmalarıdır. Ayrıca, her iki eserde de aile içi ilişkilerinin yoğun olarak yaşanıyor olması, o dönemi anlamamız açısından çok önemlidir. Bu çalışma, Almanya'ya göçün Türk toplumu üzerindeki bireysel ve toplumsal etkilerini anlamamız konusunda önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study has mentioned the lifes of Turkish families who immigrated to Germany to work and their inter-family relations. The study has aimed to explain the psychological and sociological effects of immigration on the families, the social and culturel interaction of Turkish families in this new society, cultural conflicts, adaptation of Turkish culture into new life style in Germany, the family relations of Turkish immigrants and its both positive and negative results and the incredible solidarity of Turkish people in their new country having regard to historical realities and presented detailed researches about defined periods. The author of the book Üç Şekerli Demli Çay Renan Demirkan and the author of the book Heimstraβe 52 Selim Özdoğan are the second-generation writers of Immigrant Literature and have contributed respectedly to be understood of immigration years to Germany. The study starts with assessment and informations about the Immigration fact and Immigration Literature, goes on with the detailed explanation about the importance of family in Turkish society and the structures of immigrated families. The inter-family relations which is the subject of our study have been explained indepth with the examples from the books at the sections 3 and 4. The personal and social results of these relations have been evaluated at the last section of this thesis. While evaluating, the social and historical realities of related period have already been taken into account. The reason for choosing these two books that they have subjected the early years of Immigration to Germany and transmitted the all facts that Turkish people have experienced to the readers in real. In addition, having the inter-family relations intensively in each book is crucial to understand the years of immigration. This study will also contribute significantly to understand the personal and social effects of immigrant on Turkish society.