Popüler markaların logolarının sadeleşmesi
The simplification of logos of popular brands
  1. Tez No: 861728
  2. Yazar: MERT SINAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Semboller ve logolar, insanlık tarihinde iletişimin temel taşları olmuştur. Mağara resimlerinden antik medeniyetlere, hiyerogliflerden çivi yazısına kadar farklı semboller, düşünce ve bilgi aktarımının aracı olmuştur. Özellikle Mısır mezarlarındaki semboller, bu etkinin erken örnekleridir, sembolizmin insan kültürü üzerindeki derin etkisini yansıtır. Günümüzde, küreselleşmiş dünyada markalar, tüketicilere ulaşmak ve bağ kurmak için sembollerin gücünden yararlanmaktadır. Markaların dikkat çekmesi ve rekabet avantajı elde etmesi için semboller, özellikle logolar stratejik bir önem taşır. Bu çalışma, sembollerin ve logoların evrimini derinlemesine inceleyerek, popüler markaların logolarındaki sadeleşme sürecini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Logo tasarımının, markaların kimliğini, değerlerini ve özünü tüketicilere aktarmada oynadığı temel rolü vurgular. Popüler markaların logolarının zaman içinde sadeleşmesi, görsel temsilin evrimini ve marka kimliğinin şekillenmesini gözler önüne serer. Araştırma, sembolizmin tarihsel perspektifinden günümüz marka iletişimine kadar uzanan bir çizgi çizerek, markaların semboller aracılığıyla tüketicilerle etkileşim kurma stratejilerini anlamaya odaklanır. Markaların, ürün kalitesinin ötesine geçerek müşteriler üzerinde kalıcı bir etki bırakmak için marka değerleri, müşteri deneyimi, inovasyon ve sürdürülebilirlik gibi faktörlere odaklandığı vurgulanır. Logo tasarımındaki sadelik ve basitlik ilkesinin, marka iletişim stratejilerindeki önemi üzerine odaklanan çalışma, popüler markaların logolarındaki evrimi detaylı bir şekilde inceler. Sadelik ilkesinin, marka kimliği oluşturmadaki etkisi ve logoların zaman içinde nasıl evrildiği üzerinde durulur. Ayrıca, logo tasarımında kullanılan renklerin ve çizgilerin marka imajını güçlendirmekte nasıl etkili olduğunu araştırarak, bu unsurların marka ile tüketici arasında derin bir duygusal bağ kurmada nasıl rol oynadığını inceler. Çalışmanın sonuçları, marka iletişimi ve tasarım alanındaki güncel konulara ışık tutarak, markaların evrim süreçlerindeki kararlarını anlama ve geleceğe yönelik stratejik öneriler geliştirme konusunda değerli bilgiler sunmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Symbols and logos have been fundamental building blocks of communication throughout human history. From cave paintings to ancient civilizations, and from hieroglyphs to cuneiform writing, different symbols have served as vehicles for thought and information transfer. Particularly, the symbols in Egyptian tombs are early examples of this effect, reflecting the profound impact of symbolism on human culture. In today's globalized world, brands leverage the power of symbols, especially logos, to reach and connect with consumers. Symbols, particularly logos, hold strategic importance for brands to attract attention and gain a competitive advantage. This study aims to analyze the evolution of symbols and logos by delving into the process of simplification in the logos of popular brands. It highlights the crucial role of logo design in conveying brands' identity, values, and essence to consumers. The simplification of logos over time by popular brands reveals the evolution of visual representation and the shaping of brand identity. The research focuses on understanding brand communication strategies through symbols, spanning from the historical perspective of symbolism to contemporary brand communication. It emphasizes that brands go beyond product quality to leave a lasting impact on consumers by focusing on brand values, customer experience, innovation, and sustainability. The study, concentrating on the importance of simplicity and minimalism in logo design for brand communication strategies, thoroughly examines the evolution of logos of popular brands. It delves into the impact of the principle of simplicity on building brand identity and explores how logos have evolved over time. Furthermore, the study investigates how the colors and lines used in logo design effectively strengthen the brand image and examines the role of these elements in establishing a deep emotional connection between the brand and the consumer. The results of the study aim to shed light on current issues in brand communication and design, providing valuable insights for understanding brands' decision-making processes in their evolution and offering strategic recommendations for the future.