Popüler kültür bağlamında sosyal medyanın beden ve estetik operasyonlara etkisi
The impact of social media on body and aesthetic surgeries in the context of popular culture
- Tez No: 861756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Günümüzde, sosyal medyanın hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesiyle birlikte, estetik ve güzellik algıları da derin bir dönüşüme uğramıştır. Instagram, TikTok, YouTube gibi popüler sosyal medya platformları, kullanıcılarına sadece kişisel yaşamlarını paylaşma fırsatı sunmakla kalmayıp, aynı zamanda estetik anlayışları üzerinde de büyük bir etkiye sahip olmuştur. Bu çalışmada popüler kültür bağlamında sosyal medyanın beden ve estetik operasyonlara olan etkisi incelenmiştir. Sosyal medyanın yükselişiyle birlikte, güzellik standartları ve estetik tercihler, milyonlarca kullanıcının gözleri önünde şekillenmekte ve evrilmektedir. Bu çalışma, sosyal medyanın güzellik algılarını nasıl etkilediğini, hangi öğelerin popüler kültürde daha fazla vurgu gördüğünü ve bu durumun bireylerin kendi beden imajlarına nasıl yansıdığı ele almaktadır. Tezin içeriği, sosyal medyanın beden ve estetik operasyonlar ile ilişkisini anlamak amacıyla farklı disiplinlerden alınan teorik çerçeveleri içermekte ayrıca, popüler kültürde estetik ve güzellikle ilgili ortaya çıkan trendleri, hashtagleri, filtreleri ve viral içerikleri de inceleyerek, bu fenomenlerin nasıl bir toplumsal etki yarattığını analiz edilmiştir. Bu çalışma, karma paradigma yöntemine dayalı eş zamanlı model yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Çalışmanın odak noktası, medyanın estetik operasyonlara ve güzellik algısına olan etkisini belirlemek ve ölçümlenmektir. Bu amaç doğrultusunda, örneklem olarak seçilen 18-35 yaş arasındaki 167 bireye anket, Güzellik Algısı Ölçeği, Vücut Algısı Ölçeği uygulaması yapılmıştır. Anket, katılımcılara yöneltilen demografik soruların yanı sıra, sosyal medya ve yeni medya mecralarını aktif olarak kullanan bireylerin güzellik ve estetik anlayışlarına olan etkilerini ölçmeye yönelik sorular içermektedir. Ankette, katılımcıların estetik operasyonlara, estetik yaptırmış olan kişilere ve değişen güzellik algısına yön veren medya kullanıcılarını ne şekilde ve ne sıklıkta takip ettikleri, bu konuya hangi bakış açısı ile yaklaştıkları, kendi güzellik ve estetik beden algılarını nasıl etkilediği gibi konulara odaklanılmıştır. Anket yöntemi ile birlikte, çalışma kapsamında yürütülecek olan yarı yapılandırılmış görüşmelerle estetik operasyonlar hakkında bilgi almak üzere estetik cerrahi doktorlarıyla görüşmeler gerçekleştirilecektir. Bu görüşmeler, doktorların perspektifinden estetik operasyonların toplum üzerindeki etkilerini anlamak ve medyanın bu operasyonlara olan etkilerini derinlemesine değerlendirmek amacını taşımaktadır. Bu şekilde, çalışma kapsamında elde edilen nicel ve nitel veriler bir araya getirilerek daha kapsamlı bir analiz gerçekleştirilecektir. Çalışmada önemli bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, with the integration of social media into our lives as an inseparable part, aesthetic and beauty perceptions have undergone a profound transformation. Popular social media platforms such as Instagram, TikTok, and YouTube not only offer users the opportunity to share their personal lives but also have a significant impact on their aesthetic preferences. This study explores the influence of social media on body and aesthetic surgeries in the context of popular culture. With the rise of social media, beauty standards and aesthetic preferences are being shaped and evolved in front of millions of users. This study focuses on understanding how social media affects beauty perceptions, which elements receive more emphasis in popular culture, and how this phenomenon reflects on individuals' body images. The content of the thesis includes theoretical frameworks from different disciplines to understand the relationship between social media, body, and aesthetic surgeries. Additionally, it examines trends, hashtags, filters, and viral content related to aesthetics and beauty in popular culture, analyzing the societal impact of these phenomena. This study is conducted using a simultaneous model method based on a mixed paradigm approach. The main focus of the research is to determine and measure the media's impact on aesthetic surgeries and beauty perceptions. To achieve this goal, a survey was conducted on individuals aged between 18-35. The survey includes demographic questions as well as inquiries about the impact of social media and new media channels on the beauty and aesthetic perceptions of individuals who actively use these platforms. The survey specifically focuses on how participants follow aesthetic surgeries, individuals who have undergone aesthetic procedures, and media users shaping changing beauty perceptions, examining their perspectives, and how they are influenced by their own beauty and aesthetic body perceptions. In addition to the survey method, semi-structured interviews with aesthetic surgery doctors will be conducted to gather information about aesthetic surgeries. These interviews aim to understand the societal impact of aesthetic surgeries from the perspective of doctors and to comprehensively evaluate the media's influence on these surgeries. By combining quantitative and qualitative data obtained in the study, a more comprehensive analysis will be conducted.