Türkiye'nin beş yıllık kalkınma planlarında güvenlik olgusunun incelenmesi
Examining the concept of security in turkey's five-year development plans
- Tez No: 861808
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde güvenlik kavramı birçok yeni tanımla karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'nin Beş Yıllık Kalkınma Planlarında, güvenlik olgusu kavramsal olarak, 1963 yılından günümüze kadar yayımlanan toplam 11 adet plan içerisinde incelenmiştir. Yayınlanan kalkınma planları sırasıyla incelenerek genel olarak içerikleri değerlendirilmiştir. Kalkınma planlarında yer alan güvenlik kavramları belirlenirken yayınlanan beş yıllık kalkınma planları içeriğinde güvenlik kavramının tanımları, tarihsel süreci ve sırasıyla hangi güvenlik kavramlarının yer aldığı incelenmiştir. Kalkınma planı içerisinde yer alan güvenlik kavramının hangi hedefler için kullanıldığı ve bilinen tanımı dışında literatüre yeni bir kavram katıp katmadığı incelenmiştir. Yayınlanan kalkınma planları içerisinde, güvenlik konularını ilgilendiren başlıkların içeriğinde kullanılmayan güvenlik kavramı varsa araştırılmıştır. Kullanılmama nedeni, diğer başlıkların içerikleri incelenerek bulunmaya çalışılmıştır. Kalkınma planları içerisinde tespit edilen güvenlik kavramının alt başlıkları incelenerek, yayınlandığı kalkınma planı ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Her planda yer verilerek ön plana çıkartılan kavramlar, revize edilerek devam edilen çalışmaları belirtilmiştir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yazılı ve internet kaynaklarından elde edilen veriler ile bulgular kullanılmıştır. Kalkınma planları içerisinde yer alan güvenlik kavramlarından literatüre yeni kazandırılan güvenlik kavramları tespit edilerek, kavram araştırılıp önem ve değerlendirilmesi yapılmış olup, çalışmanın hipotezi,“Türkiye'nin beş yıllık kalkınma planlarında güvenlik olgusu, zaman içerisinde güncellenmiş ve yenilenmiş bir biçimde ele alınmıştır.”şeklinde belirlenmiştir. Bu bağlamda beş yıllık kalkınma planlarında güvenlik olgusunun incelemesi yapılarak, güncellenme ve ön plana çıkarılması gereken kavramların önceliğine, önemine ve gerekliliğine yönelik bir çalışma yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recently, the concept of security emerges with many new definitions and perspectives. This study scrutinizes the concept of security within Turkey's Five-Year Development Plans, encompassing a total of 11 plans published conceptually from 1963 to the present. Certain aspects were highlighted in defining security concepts within the development plans. The contents of the five-year development plans were used to describe the definitions and historical evolution of the concept of security, systematically examining the sequence in which security concepts were presented in these plans. The study delved into determining the specific objectives for which the identified security concepts were utilized within the development plans. Additionally, it investigated whether these concepts introduced new perspectives to the literature beyond their known definitions. Unused security concepts in goal headings within the development plans were explored, examining the contents of other headings to uncover reasons for non-utilization. The relationship between the identified subheadings of security concepts within the development plans and the plans themselves was assessed. A general evaluation of the contents of the published development plans was carried out, highlighting prominently emphasized concepts and ongoing revisions. The data were obtained through qualitative research methods, utilizing information from published and online sources. Newly introduced security concepts within the development plans were identified, and an exploration and assessment were conducted on their importance and value. The hypothesis of the study has been determined as“the concept of security in Turkey's five-year development plans has been updated and approached in a renewed manner over time.”Within this context, an examination of the security concept in five-year development plans has been conducted to determine the priority, importance, and necessity of concepts that need to be updated and highlighted in the field.