Bir serbest zaman aktivitesi olarak doğa yürüyüşüne katılan bireylerin rekreasyonel spor iyi oluşları ile sosyalleşme ilişkisinin incelenmesi
To investigate the relationship between recreational well-being and socialisation among people who participate in nature walks as a leisure activity.
- Tez No: 861807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yapılan çalışmanın amacı Bir serbest zaman aktivitesi olarak doğa yürüyüşüne katılan bireylerin, rekreasyonel spor iyi oluşları ile sosyalleşme ilişkilerinin incelenmesidir. Bu bağlamda araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Silivri ilçesinde doğa yürüyüşüne katılan bireyler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise Silivri'de düzenlenen doğa yürüyüşü etkinliğine katılan 199 kişiden oluşmaktadır. Örneklem grubundaki bireyler, basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, sosyalleşme ölçeği ve rekreasyonel spor iyi oluş ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarını değerlendirmek amacıyla elde edilen veriler, SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. İkili grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U Testi, iki ya da daha fazla grup arasındaki karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Rekreasyonel spor iyi oluş ile sosyalleşme arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla korelasyon analizi yapılmış, bu bağlamda Spearman Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the conducted study is to investigate the relationship between recreational well-being and socialisation among people who participate in nature walks as a leisure activity. In this context, the relational survey model, a quantitative research method, was employed. The research population comprises individuals who participated in nature walks in Istanbul's Silivri district. The study sample consisted of 199 people who participated in a nature walk event in Silivri. The sample group was selected using a simple random sampling method. The research employed a personal information form, a socialization scale, and a recreational sports well-being scale as data collection tools. To evaluate the research results, we analyzed the data using the SPSS 25.0 program. We used the Mann Whitney U Test for pairwise group comparisons and the Kruskal Wallis test for comparisons between two or more groups. We conducted correlation analysis to measure the relationship between recreational sports well-being and socialization, using Spearman Correlation Analysis in this context.