Üçüncü sektör işletmelerinde bütünleşik pazarlama iletişimi faaliyetlerinin ürün performansına etkisi: Bir uygulama S.S. Çamönü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi
The effect of integrated marketing communication activities on product performance in third sector enterprises: An application S.S. Çamönü Agricultural Development Cooperative
  1. Tez No: 861818
  2. Yazar: OSMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN KEKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Sosyal ekonomiler ve kooperatifçilik; sosyal hizmet ve yardım alanındaki kamu politika ve kurumlarına alternatif olarak kurulan sosyal ve ekonomik sorunların çözümünde rol oynayan“üçüncü sektör”kuruluşları olarak ifade edilmektedir. Bu sektör sayesinde işsizlik, gelir adaletsizliği, ekonomik büyüme sorunları ve döngüsel ekonomik dalgalanmalara kısmi çözümler bulunulabilmektedir. Mevcut ekonomik şartlarda önemi şüphesiz bir şekilde artan sosyal ekonomi ve kooperatifçilik ekonomisinin, geleneksel özel sektör ve kamu sektörünün ardından üçüncü büyük sektör olarak kabul edilmeye başladığını söylemek mümkündür. Bu sektör sayesinde yerel kalkınma sağlanarak sürdürülebilir toplumsal refaha katkı sağlanabilmektedir. Bu durum pazara istikrar getirerek çoğulculuğu da desteklemektedir. Daha iyi yönetişim şartlarının heterarşik ilişkiler sayesinde kurulmasıyla kapsayıcı büyümeden pay alınması, gelir adaleti sağlanması, sosyal bütünleşme ve sürdürülebilir refah sağlanabilmektedir. Bu bağlamda çalışma Manisa ili Akhisar ilçesinde bulunan S.S. Çamönü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi üreticilerin bütünleşik pazarlama iletişiminin ürün performansı ve kooperatif performansı üzerindeki algılamalarının etkisinin saptanmasıdır. Bu amaçla ilişkisel tarama modeli esasıyla 02.01.2023- 01.03.2023 tarihleri arasında Manisa ili Akhisar ilçesinde Çamönü mahallesinde bulunan S.S. Çamönü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi üreticileriyle gönüllülük temelinde kolayda örnekleme kullanılarak 348 üreticiyle anket yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social economies and cooperatives are defined as“third sector”organizations that play a role in solving social and economic problems as an alternative to public policies and institutions in the field of social services and assistance. This sector can provide partial solutions to unemployment, income inequality, economic growth problems and cyclical economic fluctuations. In the current economic climate, the social and cooperative economy is undoubtedly growing in importance, and is now recognized as the third largest sector after the traditional private and public sectors. This sector can contribute to sustainable social welfare through local development. It also supports pluralism by bringing stability to the market. By establishing better governance conditions through heterarchical relationships, inclusive growth, income justice, social integration and sustainable prosperity can be achieved. In this context, the study aims to determine the effect of integrated marketing communication on product performance and cooperative performance of producers who are members of S.S. Çamönü Agricultural Development Cooperative in Akhisar district of Manisa province. For this purpose, on the basis of relational survey model, a survey was conducted with 348 producers using convenience sampling on the basis of volunteerism with the producers who are members of S.S. Çamönü Agricultural Development Cooperative in Çamönü neighborhood in Akhisar district of Manisa province between 02.01.2023 and 01.03.2023.