Understanding of the center in art and analyzing Baksi Museum through the search for the center in today's art
Sanatta merkez anlayışı ve güncel sanatta merkez arayışı üzerinden Baksı Müzesi'nin incelenmesi
  1. Tez No: 861825
  2. Yazar: EBRU ÖZGÜZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLVELİ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, sanatta merkez anlayışı üzerinden; sanatın egemen güçlerinin, ekonomik, siyasi veya toplumsal değişimlerle birlikte yer değiştirmesi ve bu değişimin sebeplerini inceliyor. Bu değişimi Rönesans döneminden günümüze olan süreçte inceleyerek, bu merkezlerin oluşumunu sağlayan koşullar ve bu dönemler ile günümüzdeki sanatsal üretimleri ve tüketimleri, sanatsal üretimlerin dünyadaki dolaşımları, müzecilik, koleksiyon gibi olgular üzerinden geçmiş ve günümüzdeki benzerlik ve zıtlıkların izini sürerek günümüzde bir merkezden bahsedebilir miyiz sorusuna yanıt aramayı ve bu merkez arayışlarının günümüze uyarlanması ve sanat dünyasında yaşanan dönüşümleri aydınlatmayı amaçlıyor. 80'lerdan itibaren Batı odağının kırılmasıyla globalleşme olguları ve Batı'nın alternatif merkezleri oluşumu üzerinden dünyada sanatsal üretim ve tüketimin nerelere kaydığını inceleyerek bir analiz yapmayı hedefliyor. Bu merkez değişimlerini inceledikten sonra, farklı merkez tanımlarının oluştuğu ve merkezin yer değiştirdiği küresel sanat ortamında sermaye ya da kent ile ilişki kurarak merkezde var olan modellere benzemeyen, farklı bir duruşla kendini ortaya koyan Baksı Müzesi'ni bilinen müzecilik modelleriyle kıyaslayarak, var olan özel durumunu ortaya koymaya; periferi, üretim, göç, yabancılaşma, kültürel demokrasi, istihdam gibi anahtar kelimeleri kullanan müzenin, merkez-periferiye getirdiği yeni tanımı tanımlanmaya çalışılıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the understanding of center in art; it examines the displacement of the dominant forces of art along with economic, political or social changes and the reasons for this change. By examining this change from the Renaissance period to the present day, by tracing the similarities and contrasts in the past and present, through the conditions that led to the formation of these centers, their artistic production and consumption between these periods and today, the circulation of artistic productions in the world, museology, and collections, we answer the question of whether we can talk about a center today. It aims to search and adapt these central searches to today and to shed light on the transformations taking place in the art world. It aims to make an analysis by examining where artistic production and consumption has shifted in the world, through the phenomena of globalization and the formation of alternative centers of the West, with the breaking of the Western focus since the 80s. After examining these center changes, we compare the Baksı Museum, which presents itself with a different stance, unlike the models existing in the center, by establishing a relationship with capital or the city in the global art environment where different center definitions are formed and the center is displaced, and reveals its special situation by comparing it with known museology models to put; using keywords such as periphery, production, migration, alienation, cultural democracy, employment, the museum's new definition of center-periphery is tried to be defined.