Beyond borders and temporal boundaries: Unravelling the uncanny chronotopes in Louis de Bernières' Birds Without Wings and Yaşar Kemal's The Euphrates is Flowing Blood
Hudutların ve zamansal sınırların ötesı̇nde: Louıs de Bernıères'ı̇n Kanatsız Kuşlar ve Yaşar Kemal'ı̇n Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana'daki tekinsı̇z kronotopların çözülmesı̇
- Tez No: 861827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CATHERİNE MACMİLLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yirminci yüzyılda, Türkiye ve Yunanistan Mübadele Anlaşması'nı imzaladı ve bu kararın etkileri, görünüşte temel kültürel, dini ve ulusal farklılıklarına bakılmaksızın her iki tarafın yaşamları üzerinde aynı oldu. Yaşar Kemal ve Louis De Bernières, o dönemde bir“eritme potası”içinde yaşamaya alışmış insanların hayatlarına ve dolayısıyla sadece gönderilenlerin değil, kalanların da zorunlu göç sonrasında hissettikleri vatan hasretine odaklanarak çokkültürlülüğün altını çiziyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, bu tez, tekinsizliğin ve Bakhtin'in kronotop kavramının merceğinden, zorunlu göçün neden olduğu tekinsizliğin gizemli ve rahatsız edici kavramlarını ve bunların meydana geldiği zaman ve mekânla ilişkisini belirtmek için“kronotop”terimini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the twentieth century, Turkey and Greece signed the Exchange Agreement and the effects of this decision was the same on the lives of both parties regardless of their seemingly fundamental cultural, religious, and national differences. Yaşar Kemal and Louis De Bernières highlights the multiculturism by focusing on the lives of the people who used to live in a“melting pot”during that time and thus their feeling of homesickness after the forced migration not just for those who were sent away but also those who stayed in. Considering all these, through the lenses of the uncanny and Bakhtin's chronotope, this thesis aims to examine the mysterious and disturbing notions of the uncanny caused by forced migration along with the term“chronotope”to state their relation to the time and space in which they occur.