Mesleki eğitim merkezlerinde gastronomi alanında eğitim alan katılımcıların eğitime katılım amaçlarının incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on examining the purpose of participation in education of participants who received training in the field of gastronomy in vocational training centers
- Tez No: 861852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SALİH KARAÇALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gastronomi sektörünün gelişmesi ve bu alanda eğitim almak isteyen katılımcıların eğitime katılım hedefleri doğrultusunda almak istedikleri bilgiye ulaşması ve bilgiyi deneyimlemesi önemlidir. Bu nedenden dolayı eğitme katılan katılımcıların amaçladıkları düzeyde eğitim alabilmeleri ve bu eğitim sonrasında hedeflerine ulaşıyor olabilmeleri önem teşkil etmektedir. Bu araştırmada mesleki eğitim merkezlerin de ki gastronomi eğitime katılan bireylerin eğitime katılım amaçlarının incelenmesi ve verilmekte olan uygulamalı ve teorik eğitimin mesleki yeterliliğe etkisinin hangi boyutta olduğunu, bireylerin aldıkları eğitimi hayatlarına hangi düzeyde entegre edebildiklerini, mesleki eğitim merkezlerinin bireylerin gelişimine ve iş hayatına katkısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma; İBB Enstitü İstanbul İSMEK ( Meslek Edindirme Kursları) katılımcılarının gönüllük esası doğrultusunda, çoğunluğunu kadınlardan orta yaş aralığındaki eğitim düzeyi yüksek olan katılımcılardan oluşmakta ve gastronomi eğitimlerini tercih etmelerinde ana nedenin ve meslek değiştirmek olduğu olduğunu ifade etmektedirler. Eğitime katılan katılımcıların %59,1'i meslek sahibi olabilmek amacı ile eğitimden yararlanmak isterken, %88,1' teorik açıdan bilgi edinmek, %98,8'pratik öğrenmek ve %67,8' belge almak için eğitimleri tercih ettiğini ifade etmektedir ayrıca eğitime katıldıktan sonra %87,3'nün özgüvenlerinde artış olduğunu ifade etmesiyle birlikte %97,2'nin sosyal açıdan, %97,5'nin psikolojik açıdan, %83,9'nün ise aile hayatı açısından öznel iyi oluşlarına olumlu yönde etki ettiği ifade edilmektedir. Çalışmada ifade edilmektedir ki eğitime katılanların %74,6'sı eğitimin iş hayatlarına olumlu etkisi olduğunu belirtirken %93,5'i vizyonlarını geliştirdiğini ayrıca %48,1'i öğrendiklerini satışa dönüştürebildiğini ifade etmektedir. Bulgulara bakıldığında eğitimin sosyal ,kültürel, ekonomik açıdan etkili olduğu ancak meslek edindirme kurslarında direk iş olarak hayata entegre etmede yetersiz kaldığı ,sosyalleşmenin ön planda olduğu kişilerin öğrendiklerinin evlerinde daha rahat uygulayabiliyor olduğu ,başladıkları öğrenme süreçlerinde sadece %28,5 oranında kişinin işe yerleşip gastronomi alanında ilerleyebildiğini görebilmektedir, geliş amaçları farklı da olsa bireylerin memnun kalarak %97,7 oranında katıldıkları eğitimi başkalarına tavsiye edeceklerini beyan ettikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is important for the gastronomy sector to develop and for participants who want to receive training in this field to access and experience the information they want in line with their education participation goals. For this reason, it is important that the participants in the training are able to receive training at the level they aim for and to be able to achieve their goals after this training. In this research, it is aimed to examine the aims of participation in gastronomy training of individuals in vocational training centers and to determine the extent to which the applied and theoretical training provided affects their professional competence, to what extent individuals can integrate the training they receive into their lives, and the contribution of vocational training centers to the development of individuals and business life. This research; The participants of the IBB Institute Istanbul İSMEK (Vocational Training Courses) are voluntary, the majority of them are women, middle age, with a high level of education, and they state that the main reason for choosing gastronomy training is to change their profession. While 59.1% of the participants who attended the training want to benefit from the training in order to have a profession, 88.1% stated that they preferred the training to gain theoretical knowledge, 98.8% to learn practically and 67.8% to obtain a certificate. While 87.3% stated that their self-confidence increased after attending the training, 97.2% stated that it had a positive impact on their subjective well-being socially, 97.5% psychologically, and 83.9% in terms of family life. is expressed. It is stated in the study that 74.6% of the participants of the training stated that the training had a positive impact on their business lives, while 93.5% stated that it improved their vision and 48.1% stated that they were able to turn what they learned into sales. When we look at the findings, it is seen that education is effective in social, cultural and economic terms, but it is insufficient to integrate directly into life as a job in vocational training courses, people who are at the forefront of socialization can apply what they have learned more easily at home, and only 28.5% of the people get a job in the field of gastronomy in the learning process they start. It can be seen that 97.7% of the individuals are satisfied and declare that they would recommend the training they attended to others, even if their purposes for coming are different.