Turizm sektöründe örgütler arası ilişkiler: Topluluk ekolojisi bağlamında bir araştırma
Interorganizational relationships in the tourism sector: A study in the context of community ecology
  1. Tez No: 861856
  2. Yazar: TUBA VURAL AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Aynı popülasyona ait olan farklı örgüt formları arasındaki fonksiyonel ilişkiyi anlamak araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Ayrıca, çalışma örgütler arasındaki ilişkileri makro-topluluk düzeyinde incelemeyi hedeflemekte ve popülasyon ekolojisi bu çalışmanın temel kuramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın temel amacı, aynı alanda bulunan, benzer kaynakları kullanan ve farklı formlara sahip popülasyonların aralarındaki etkileşimlerin niteliğini ortaya koymaktır. Afyonkarahisar'da termal su kaynaklarının olduğu ve termal turizm yatırımlarına elverişli dört bölge (Gazlıgöl, Ömer-Gecek, Sandıklı-Hüdai ve Bolvadin Heybeli Kaplıca alanları) bulunmaktadır. Afyonkarahisar'daki termal turizm merkezleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde farklı örgüt popülasyonların varlığından, toplanmasından söz edilebilir. Çalışmada, Afyonkarahisar'da Ömer- Gecek, Gazlıgöl, Sandıklı ve Bolvadin termal havzalarında iki farklı forma sahip popülasyonlar olan oteller ve devre mülkler araştırma alanı olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, ikincil verilere dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Popülasyon dinamiklerini belirlemek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve yerel yönetimlerden veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, Lotka-Volterra modeli kullanılarak test edilmiş ve çalışma, parametre tahminlerinin istatistiksel anlamlılıklarını incelemiştir. Bu analiz sonucunda, Afyonkarahisar'daki termal oteller ve devre mülkler arasında mutualist (karşılıklı yaşama) bir ilişkinin varlığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is to understand the functional relationship between different organizational forms belonging to the same population. Additionally, the study aims to examine the relationships between organizations at the macro-community level, and population ecology forms the fundamental theoretical framework of this study. The main purpose of the study in this context is to reveal the nature of the interactions between populations that are located in the same area, use similar resources, and have different forms. There are four thermal tourism regions in Afyonkarahisar (Gazlıgöl, Ömer-Gecek, Sandıklı-Hüdai, and Bolvadin Heybeli Spa areas). When considering the thermal tourism centers in Afyonkarahisar as a whole, it is possible to talk about the presence and gathering of different organizational populations. In the study, hotels and timeshare properties with two different forms of populations in the Ömer-Gecek, Gazlıgöl, Sandıklı, and Bolvadin thermal basins in Afyonkarahisar were identified as the research area. This study was conducted based on secondary data. Data was collected from the Ministry of Culture and Tourism, Provincial Directorates of Tourism, and local authorities to determine population dynamics. The data obtained was tested using the Lotka-Volterra model, and the study examined the statistical significance of parameter estimates. As a result of this analysis, the presence of a mutualistic relationship between thermal hotels and timeshare properties in Afyonkarahisar has been revealed.