Yaşlı bireylerde vinyasa yoganın kırılganlık ve antropometrik ölçümlere etkisi
The effect of vinyasa yoga on frailty and anthropometric measurements in elderly individuals
  1. Tez No: 861889
  2. Yazar: MELTEM ADAİÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ÇIRAY, PROF. DR. FİSUN ŞENUZUN AYKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, İç Hastalıkları, Geriatrics, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu araştırma, yaşlı bireylerde vinyasa yoganın kırılganlık ve antropometrik ölçümlere etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, randomize kontrollü, çift kör ve deneysel bir çalışma olarak, Ege 3. Yaş Üniversitesi'nde Şubat-Temmuz 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, çalışmaya katılmayı kabul eden ve araştırma kriterlerine uyan yaşlı bireylerin ders seçimini yaparak gruplandırılması ile belirlenmiştir. Araştırmada tabakalı randomizasyon ile yaş aralıkları ve cinsiyete göre grupların homojenitesinin sağlanmıştır. Araştırmanın verileri; Birey Tanıtım Formu, Standardize Mini Mental Test, Groningen Kırılganlık Ölçeği (GFI), Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA), El kavrama Testi ve 4 Metre Yürüme Testi (Yürüme Hızı Testi) ile toplanmıştır. Araştırmada randomizasyon ile yoga ve egzersiz grupları oluşturulduktan sonra, iki gruba da bağımsız bir araştırmacı tarafından ön testler uygulandı. Araştırmanın yoga grubunda olan bireyler iki gruba bölünerek yoga dersinin olduğu gün ve saatlerde toplam 12 hafta boyunca haftada iki gün yüz yüze ve bir gün online olmak üzere 10 dakika meditasyon, 10 dakika ısınma yapıldıktan sonra 40 dakika boyunca bireylere vinyasa yoga uygulaması yaptırılmıştır. Egzersiz grubuna yoga yaptırılmamış olup yalnızca belirli zamanlarda gerekli testler uygulandı. Vinyasa yoganın etkinliğinin daha rahat anlaşılabilmesi için kontrol grubunda yer alan bireyler, aynı sürelerde ve yoğunlukta alternatif orta derece yoğunluklu standart aerobik egzersiz yapan (50-70 %MHR:maksimum nabız hızı) gruptan seçilmiştir. 14. Haftada iki gruba da son testler yine bağımsız bir araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada vinyasa yoga grubu 35, egzersiz grubu 35 olmak üzere dahil edilme kriterlerini karşılayan 70 yaşlı bireye ulaşıldı. Ulaşılan yaşlı bireyler sosyodemografik özellikleri açısından benzerdi. Vinyasa yoga grubunda kırılganlık puan ortalamaları 8.haftada anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the effect of vinyasa yoga on frailty and anthropometric measurements in elderly individuals. Method: The research was conducted as a randomized controlled, double-blind and experimental study at Ege 3. Yaş University between February and July 2023. The sample of the research was determined by grouping the elderly individuals who agreed to participate in the study and met the research criteria by choosing a course. In the study, homogeneity of the groups according to age ranges and gender was ensured by stratified randomization. Data of the research; It was collected using the Individual Introduction Form, Standardized Mini Mental Test, Groningen Frailty Inventory (GFI), Bioelectrical Impedance Analysis (BIA), Hand Grip Test and 4 Meter Walking Test (Walking Speed Test). After the yoga and control groups were created through randomization in the study, pre-tests were applied to both groups by an independent researcher. The individuals in the yoga group of the research were divided into two groups and the individuals were given vinyasa yoga practice for 40 minutes after 10 minutes of meditation, 10 minutes of warm-up, 2 days a week face to face and 1 day online, on the days and hours of the yoga class, for a total of 12 weeks. The control group was not given yoga and the necessary tests were performed only at certain times. In order to better understand the effectiveness of Vinyasa yoga, individuals in the control group were selected from folk dances, which are alternative moderate-intensity physical activities (50-70% MHR: maximum pulse rate) performed at the same duration and intensity. On the 14th week, posttests were administered to both groups by an independent researcher. Results: In the study, 70 elderly individuals who met the inclusion criteria were reached, 35 in the vinyasa yoga group and 35 in the control group. The elderly individuals reached were similar in terms of sociodemographic characteristics. There was a significant difference in mean frailty scores in the Vinyasa yoga group at the 8th week (p0.05).