Beden eğitimi öğretmenliği ile ilgili yapılmış çalışmaların meta analizi
Meta-analysis of studies about physical education teaching
  1. Tez No: 861888
  2. Yazar: OSMAN GÜLTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmanın amacı, 2013-2023 yılları arasında web of science'ta beden eğitimi öğretmenliği ile ilgili yapılmış olan çalışmaların bibliyografik analizini Vosviewer programı kullanarak incelemek ve beden eğitimi öğretmenliği alanındaki çalışmaların birbirleriyle olan bağlantısına ve yoğunluğuna dikkat çekmektir. Bu amaç doğrultusunda, literatür taraması ve meta-analiz yöntemleri bir arada kullanılarak hazırlanmıştır. Toplam 2145 çalışmanın incelendiği analiz sonucunda, en çok atıf alan yazarların Richard K. ve Andrew R. olduğu belirlenmiştir. Bu iki yazarın 27 atıf aldığı tespit edilirken, en çok araştırma yapan yazarların da yine Richard K. ve Andrew R. olduğu saptanmıştır. Ayrıca, en çok ağ dağılımına sahip yazarların Haerens, L. ve Lubans D. R. olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, beden eğitimi öğretmenliği alanındaki çalışmaların hangi yazarlar tarafından öncülük edildiğini ve bu çalışmaların literatürdeki etkisini göstermektedir. Veriler, Web of Science veritabanı kullanılarak Vosviewer programı yardımıyla analiz edilmiştir. Bu program, literatürdeki yayınları görselleştirerek, bu yayınların birbiriyle olan ilişkisini ve yoğunluğunu gösteren ısı haritaları oluşturur. Verilerin objektif ve güvenilir bir şekilde elde edilmesini sağlamak için bibliyografik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sınırlılıkları arasında, yalnızca Web of Science veritabanında yer alan açık erişimli yabancı dildeki makalelerin kullanılması ve diğer veritabanlarına erişilemeyen makalelerin araştırmaya dahil edilememesi yer almaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, beden eğitimi öğretmenliği alanındaki çalışmaların genel bir bakış açısı sunmasının yanı sıra, bu alandaki daha fazla araştırmanın yapılmasını da teşvik edecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the bibliographic analysis of studies related to physical education teaching conducted in the Web of Science between 2013-2023 using the Vosviewer program and to draw attention to the connection and intensity of studies in the field of physical education teaching. In line with this aim, literature review and meta-analysis methods have been employed together. The analysis, which examined a total of 2145 studies, determined that the most cited authors were Richard K. and Andrew R. It was found that these two authors received 27 citations, and it was also determined that Richard K. and Andrew R. were the authors who conducted the most research. Additionally, it was found that the authors with the most network distribution were Haerens, L. and Lubans D. R. These findings demonstrate which authors have led studies in the field of physical education teaching and the impact of these studies on the literature. The data were analyzed using the Vosviewer program with the help of the Web of Science database. This program visualizes publications in the literature, creating heat maps that show the relationship and intensity of these publications with each other. The bibliographic analysis method was used to ensure the objective and reliable acquisition of data. Among the limitations of the research are the use of only open-access foreign language articles available in the Web of Science database and the inability to include articles not accessible in other databases. The results of this research will not only provide a general overview of studies in the field of physical education teaching but also encourage further research in this area.