Acil serviste kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanan vakaların geriye dönük incelemesi
Retrospective evaluation of cases with cardiopulmonary resuscitation in the emergency department
  1. Tez No: 861922
  2. Yazar: MERVE YAYLAGÜL DÜNKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN BIÇAKÇI, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN BIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada acil servise KPA ile başvuran ve KPR uygulanan olgular incelenmiş, demografik ve klinik özellikleri, KPR başarısı ve oranı, KPR sonrası SDGD' nin sağlanması, olgularda kullanılan ilaçlar, olguların komorbid hastalıkları, arrest ritmi, olguların başvuru saat dilimi, KPR süresi gibi iyileşme sonuçları, prognoz ve sağkalımı etkileyen faktörler belirlenerek literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Acil Servisi' ne 01/01/2019 ile 31/12/2022 tarihleri arasında başvuran KPA olgularından KPR uygulanan 162 hasta belirlendi. Bu olgulardan acil servise eksitus duhul (dışarıdan acile ölü olarak) getirilen, 18 yaş altında olan ve çalışma için yeterli verilere ulaşılamayan 1 hasta çalışma dışı bırakılarak 161 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastane sistemi ve hasta dosyasından toplanan verilere göre olgular; KPR sonucuna göre SDGD/eksitus, yaş aralığı (18-65 yıl ve >65 yıl), cinsiyet, arrest yeri (hastane içi/dışı), arrest ritmi (asistoli, NEA, VF, nVT), KPR süresi (45 dk), olguların başvuru saat dilimi, arrest nedenleri, komorbid hastalıkları, defibrilatör kullanımı ve uygulanan araçlara göre gruplandı. Veriler IBM SPSS V21 ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmada hastaların %68,9' u erkek, %31,1' i kadın cinsiyette görüldü. Hastane içi KPA olgularının oranı %14,9, hastane dışı %85,1 olarak saptandı. En sık görülen arrest ritmi %67,7, VF %25,4 olarak görüldü. Kardiyak nedenli KPA olguları %55,2 olarak görüldü. KPR başarısı olarak SDGD oranı hastane içi %45,8 ve hastane dışı %7,2 olarak saptandı. Tartışma ve Sonuç: Çalışamada, KPA olgularında erkek cinsiyet daha fazla görülmüştür. KPA' nın en sık etiyolojisi kardiyak nedenler olarak saptanmıştır. Hastane içi KPA olgualrında SDGD oranı daha yüksek bulunmuştur. KPA hastalarında komorbiditelerden en sık hipertansiyon görülmüştür. KPR süresinin 45 dk' dan kısa olması KPR başarısını arttırmaktadır. Şoklanabilir ritimlerde SDGD oranı daha yüksek bulunmuştur. KPA olgularının yaş dağılımına bakıldığında kardiyak nedenler, solunum yetmezliği, SVO ve onkolojik nedenler 65 yaş üzeri hastalarda daha sık görülmüştür. Travma ve intoksikasyon ise daha çok 18-65 yaş arası grupta yaygın görülen KPA nedenleri arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, cases that were admitted to the emergency department with CPA and underwent CPR were examined, demographic and clinical characteristics, CPR success and rate, ROSC after CPR, medications used in the cases, comorbid diseases of the cases, arrest rhythm, admission time of the cases, CPR duration. It is aimed to contribute to the literature by determining factors affecting recovery outcomes, prognosis and survival, such as. Patients and Method: 162 patients who underwent CPR among CPA cases who applied to Tekirdağ Namık Kemal University Emergency Service between 01/01/2019 and 31/12/2022 were identified. Among these cases, 1 patient who was brought to the emergency department dead, who was under the age of 18 and for whom sufficient data could not be obtained for the study, was excluded from the study and 161 patients were included in the study. According to the data collected from the hospital system and patient file, the cases are; According to the CPR result, ROSC/exitus, age range (18-65 years and >65 years), gender, arrest location (inside/outside the hospital), arrest rhythm (asystole, NEA, VF, nVT), CPR duration (45 min), the cases were grouped according to the time of admission, reasons for arrest, comorbid diseases, use of defibrillators and the tools used. Data were analyzed with IBM SPSS V21. Results: In the study, 68.9% of the patients were male and 31.1% were female. The rate of CPA cases in-hospital was 14.9% and out-of-hospital was 85.1%. The most common arrest rhythm was seen in 67,7% and VF in 25.4%. Cardiac-related CPA cases were seen in 55.2%. The ROSC success rate for CPR was found to be 45.8% in-hospital and 7.2% out-of-hospital. Discussion and Conclusion: In the study, male gender was more common in CPA cases. The most common etiology of CPA was determined to be cardiac causes. The rate of ROSC was found to be higher in in-hospital CPA cases. Hypertension was the most common comorbidity in CPA patients. CPR duration of less than 45 minutes increases the success of CPR. The rate of ROSC was found to be higher in shockable rhythms. Considering the age distribution of CPA cases, cardiac causes, respiratory failure, CVA and oncological causes were more common in patients over 65 years of age. Trauma and intoxication were found to be among the most common causes of CPA in the age group between 18-65.