Yeşil pazarlama ve sürdürülebilir iletişim stratejilerinin Türkiye'deki uygulama örneklerinin incelenmesi
Review of application examples of green marketing and sustainable communication strategies in Turkey
  1. Tez No: 861943
  2. Yazar: GİZEM FATMA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Büyük bir değişim ve gelişim içerisindeyiz. Bu büyük değişim içerisinde hedef kitle gibi marka iletişimi de çok hızlı değişim göstermektedir. Günümüzde hedef kitle sadece rasyonel ihtiyaçlar ile değil, duygusal ihtiyaçlarla da satın alma davranışında bulunmaktadır. Bilinçli tüketicilerin dünyaya bakış açısı ve yeryüzünü koruma güdüsü gelişmektedir. Böylelikle hedef kitlenin beklentileri, istekleri değişmekte, satın aldıkları ürün veya hizmetlerde kendi beklentilerini görmek istemektedirler. Çevreye, doğaya verdikleri değeri markalardan da beklemektedirler. Pazarlama iletişimi ve marka iletişimi noktasında yeşil pazarlama zorunlu hale gelmektedir. Markalar reklam, halkla ilişkiler ve sosyal sorumluluk çalışmalarında hedef kitlelerin duygularına hitap etmektedir çünkü marka iletişimi artık insan ve çevre odaklı olmak zorunda kalmaktadır. İnsanlar küresel iklim tehlikesinin, tükenmiş bir dünyanın hayatlarını zorlaştırdığını bilmekteler ve gelecek nesillere aktarabilecekleri tek miraslarının yaşanılabilir bir dünya olduğunun bilincindeler. Bu tez çalışmasında, marka iletişimi, yeşil pazarlama, sürdürülebilir ve ekoloji kavramları incelenmektedir. Kurum ve ajansların yeşil pazarlama iletişimi ile ilgili çalışmaları, çevre odaklı üretimleri, sürdürülebilir iletişim stratejileri, çevre sorunları ve bu sorunların çözümü için yapılan çalışmalar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
We are in a great change and development. In this great change, brand communication, like the target audience, is also changing very rapidly. Today, the target audience engages in purchasing behavior not only with rational needs but also with emotional needs. Conscious consumers' perspective on the world and their instinct to protect the earth are developing. Thus, the expectations and demands of the target audience change, and they want to see their own expectations in the products or services they purchase. They expect brands to value the environment and nature as well. Green marketing is becoming mandatory in terms of marketing communication and brand communication. Brands appeal to the emotions of target audiences in advertising, public relations and social responsibility activities because brand communication now has to be human and environment focused. People know that the danger of global climate and an exhausted world makes their lives difficult, and they are aware that the only legacy they can pass on to future generations is a livable world. In this thesis study, brand communication, green marketing, sustainability and ecology concepts are examined. The studies of institutions and agencies regarding green marketing communication, their environmentally focused productions, sustainable communication strategies, environmental problems and the work done to solve these problems will be examined.