Bebeklerde bağışıklama sırasında kullanılan çoklu-duyusal uyaran yönteminin ağrı ve fizyolojik parametrelere etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Bebeklerde bağişiklama sirasinda kullanilan çoklu-duyusal uyaran yönteminin ağri ve fizyolojik parametrelere etkisi: Randomize kontrollü çalişma
- Tez No: 861964
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç Araştırma 2-6 aylık bebeklerde bağışıklama sırasında annenin ve hemşirenin uyguladığı çoklu duyusal uyaran yönteminin bebeğin ağrısı ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem Araştırma İstanbul ilinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinde Mart- Aralık 2023 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel tasarım olarak gerçekleştirildi. Örneklemi; annenin çoklu duyusal uyaran yöntemi uyguladığı 1. Deney grubu (AUG) (n=24), hemşirenin çoklu duyusal uyaran yöntemi uyguladığı 2. Deney grubu (HUG) (n=24), annenin sadece emzirme işlemi yaptığı 3. Deney grubu (EG) (n=24) ve kontrol grubundan (KG) (n=24) olmak üzere 96 bebek oluşturdu. Veriler Bebek ve Anne Tanıtıcı Bilgi Formu, Bebek İzlem Formu, FLACC Ağrı Ölçeği, Çoklu Duyusal Uyaran Uygulama Formu, Nabız Oksimetre Cihazı, Tartı Aleti, Boy uzunluğu ve Baş Çevresi Ölçüm Bandı, Kamera-Tripot ve kronometre kullanılarak toplandı. Bebeklerin kalp tepe atım hızı (KTA), oksijen saturasyonu (SpO2), aşı işleminden 5 dk. önce, 2 dk. önce, hemen önce, aşı uygulamasından hemen sonra, 2 dk. sonra ve 5 dk sonra olacak şekilde toplanarak kaydedildi. FLACC Ağrı Ölçeği ve işlem sonrası ağlama süresinin değerlendirilmesi için video kaydı alındı.
Özet (Çeviri)
Objective The study was carried out to investigate the effect of the multisensory stimulus method applied by the mother and the nurse on the infant's pain and physiological parameters during immunisation in 2-6-month-old infants. Method The study was conducted as a randomised controlled experimental design between March and December 2023 at Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital in Istanbul, Turkey. The sample consisted of 96 infants from the 1st experimental group (MAG) (n=24) in which the mother applied multisensory stimulus method, the 2nd experimental group (NAG) (n=24) in which the nurse applied multisensory stimulus method, the 3rd experimental group (BG) (n=24) in which the mother exclusively breastfed, and the control group (CG) (n=24). Data were collected using Infant and Mother Descriptive Information Form, Infant Follow-up Form, FLACC Pain Scale, Multisensory Stimulus Application Form, Pulse Oximetry Device, Weighing Device, Height and Head Circumference Measurement Tape, Camera-Tripot and stopwatch. Peak heart rate (HR), oxygen saturation (SpO2) were collected and recorded 5 min before, 2 min before, immediately before, immediately after, 2 min after and 5 min after vaccination. FLACC Pain Scale and video recording was taken to evaluate the duration of crying after the procedure.