Kaudat çekirdeğin ak madde ve mikrocerrahi anatomisi
White matter and microsurgical anatomy of caudate nucleus
- Tez No: 861965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada yüksek işlevselliğe sahip ve beynin derin yapılarından biri olan, birçok anatomik yapı ve ak madde yoluyla komşuluğu olan kaudat çekirdeğin mikrocerrahi anatomisini ve ak madde yolları ile üç boyutlu ilişkisini ortaya koyarak bu bölgeye yapılan cerrahi girişimlerin daha güvenli hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Yeditepe Üniversitesi Mikronöroşirürji Laboratuvarı'da Klingler yöntemi ile fikse edilen 10 adet postmortem insan beyninde diseksiyon yapıldı. Diseksiyonların her aşamasında ak madde lifleri ve anatomik yapıların kaudat çekirdek ve birbiri ile ilişkisi üç boyutlu fotoğraflama tekniği kullanılarak fotoğraflandı ve anaglif hale getirildi. Bulgular: Çalışmamızda kaudat çekirdek içerisindeki radial lifler ve kaudat çekirdeğin subkallozal stratum ile bağlantısı lif diseksiyonu ile ilk kez gösterildi. Frontal hornda yer alan kaudat çekirdek başının inferiorda akumbens çekirdeği, medialde septal çekirdek ve stria terminalisin yatak çekirdeği, anteriorda unsinat fasikül ventromedial lifleri, medial ve anteriorda kallozal lifler ile komşuluğu bulunmaktadır. Kaudat çekirdek gövdesinin inferiorunda stria terminalis ve talamus, superiorunda korpus kallozum izlenmiştir. Kaudat çekirdek kuyruğu ise stria terminalis, tapetum ve Meyer Döngü'sü ile yakın komşuluk göstermektedir. Meyer Döngü'sü gibi kaudat çekirdek kuyruğu da temporal tipe doğru kavis yapmaktaydı. Sonuç: Kaudat çekirdek ak madde ve mikrocerrahi anatomisinin ilk üç boyutlu diseksiyon çalışmasıdır. Kaudat çekirdeğin nöropsiyatrik hastalıkların patogenezinde rol oynaması ve kognitif, limbik ve sensorimotor işlevleri olması nedeniyle derin beyin stimulasyon için yeni hedef noktalarından biri olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to make surgical interventions in this region safer by revealing the microsurgical anatomy of the caudate nucleus, which has high functionality and is one of the deep structures of the brain and is adjacent to many anatomical structures and white matter pathways, and its three-dimensional relationship with the white matter pathways. Materials and Methods: In Yeditepe University Microneurosurgery Laboratory, dissections were performed in 10 postmortem human brains fixed with the Klingler method. At each stage of the dissections, the relationship of white matter fibres and anatomical structures with the caudate nucleus and each other was photographed and anaglified using three-dimensional photography technique. Results: In our study, the radial fibres in the caudate nucleus and the connection of the caudate nucleus with the subcallosal stratum were demonstrated for the first time by fibre dissection. The head of the caudate nucleus located in the frontal horn is adjacent to the nucleus accumbens inferiorly, septal nucleus and bed nucleus of the stria terminalis medially, ventromedial fibres of the unsinate fasciculus anteriorly, and callosal fibres medially and anteriorly. The stria terminalis and thalamus were observed inferior to the caudate nucleus body and the corpus callosum was observed superiorly. The tail of the caudate nucleus is in close neighbourhood with the stria terminalis, tapetum and Meyer's Loop. Like the Meyer's loop, the tail of the caudate nucleus curved towards the temporal pole. Conclusion: This is the first three-dimensional dissection study of caudate nucleus white matter and microsurgical anatomy. The caudate nucleus is thought to be one of the new target points for deep brain stimulation because it plays a role in the pathogenesis of neuropsychiatric diseases and has cognitive, limbic and sensorimotor functions.