Tarihsel yapılara çağdaş mimari kurguların eklenmesi, yeni işlevler kazandırılması üzerine
Appliying modern architecture designs on historiacal structures and have them gaired new functions
  1. Tez No: 86199
  2. Yazar: İ. ERTAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÜNANSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada tarihsel yapılara çağdaş mimari kurguların eklenmesi konusu ele alınırken, tarihsel süreçte tarihsel yapının fiziksel ve toplumsal rolü ile koruma ilkeleri gelişiminin, konuyla ilgili daha net ve somut sonuçlara ulaşılması açısından incelenmesi gerekmiştir. Buna göre: Tezin birinci bölümünde, tarihsel yapı tanımı yapılmış. Kent dokusundaki durumu incelenmiştir. Avrupa ve Amerika ülkelerinde çağdaş kentleşmenin tarihsel yapıları nasıl etkilediği araştırılmış ve Türkiye kentlerindeki durumu da incelenerek bir karşılaştırma yapılmıştır. İkinci bölümde, koruma kavramının tanımı yapılmıştır. Koruma ilkelerinin tarihi süreçteki bilimsel gelişimi incelenerek, çağdaş koruma ilke ve yöntemlerinin son durumu ortaya konmuştur. Ayrıca konunun Türkiye'deki durumu ve koruma ilkelerinin nasıl ele alındığı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, tarihsel yapılara çağdaş yapıların eklenmesi ve işlev verilmesi konusu incelenmiştir. Bu bölümde çağdaş ekin tanımı yapılmış ve tarihsel yapı ile uyumu sağlayacak çözümler ortaya konmuştur. Bunun sonucunda tarihsel yapıya çağdaş mimari kurguların eklenmesi nedenleri belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, çağdaş mimari yapıların tasarımını etkileyen faktörler incelenip bir sınıflandırma yapılmıştır. Bu sınıflandırmaya; tarihsel yapının fiziksel durumunun, toplumsal gelişimin, kültürel etkileşim ve sanatsal kaygıların incelenmesiyle ulaşılmıştır. Beşinci bölümde, tarihsel yapı içerisindeki iç mimari uygulamanın yapının dokusuna getirdiği etkiden söz edilirken, iç mimari ve mimari kurgu ilişkisinin tasarım sürecindeki etkileşimin tarihsel yapıya nasıl yansımasıVII gerektiği anlatılmıştır. Tüm bu konuların incelenip irdelenmesi sonucunda tarihsel yapılara eklenen mimari ve iç mimari yapılar sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma, Avrupa ve Türkiye'den seçilen örneklerle somut bir şekilde gösterilmiştir. Altıncı bölüm tez çalışmasının sonucunu oluşturmaktadır. Sanat tarihi, restorasyon, mimarlık disiplinlerinin bir arada sentezinin yapılmasıyla ortaya çıkarılan bu çalışmanın sonucunda; tarihsel yapılara çağdaş mimari yapıların eklenmesi ve yeni işlev kazandırılması konusu bir bilimsel koruma yöntemi olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY In this work, I tried to give a commen information about the subject of contemporary design and enobling historical buildings to function is investigated. Through historical process, in order to get clear and concrete results the role of the historical structures should focus on from a physical and social point of view. So; The first chapter is based upon the concept of historical structures found in monumental architectural buildings. Furthermore, together with a definition of historical buildings. After an examination of the evolution of the concept of historical buildings within a historical period, the position and comtemporary city patterns of America, Europe and Turkey is explaired. In the second chapter a brief definition of the concept of preservation is given. Then the concept of preservation and the theoretical development of it's principles is explained, moreover, light is thrown upon the condition of the comprehension (conception) of preservation in Turkey. In the third chapter, the subject of contemporary design and enabling historical buildings to function is investigated. Thus a definition of a comtemporary design is made and its harmony with old buildings is examined. At the end of the chapter the factors answering the question of why historical buildings should be completed with a contemporary architectural design are explained. In the fourth chapter, at the stage of adding contemporary designs on historical buldings, the factors that affect the project are determined and then classified. This classification is made with respect to artistic considerations which occur as a result of visual interactions..In the fifth chapter, the application of interior architecture to historical buildings and the effect it has on the texture of historical buildings is dealt with. Besides, the interaction of contemporary architecture and architectural design relations during the period of designing and how this interaction showed be reflected on historical buildings is explained. The classification of architectural and interior architectural designs are investigated by referring to examples of applications both in Europe and Turkey, The sixth chapter contains the results of the thesis. Art of architecture, restoration and the comparison between the disciplins on architecture is carried out ; moreover ; the stage of adding contemporary desingns on historical buildings is focused and it's introduced that it's a kind of a scientific method of preservation.