Türkiye ekonomisinde enflasyon sorunu
Inflation in Turkish economy
  1. Tez No: 86202
  2. Yazar: NURAY KIRCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
02. Özet Enflasyonun en belirgin özelliği, fiyatlar genel seviyesinin hissedilir ölçüde ve sürekli artması iken, en çok karşılaşılan enflasyon türü olan talep enflasyonunun nedeni, toplam talebin toplam ana aşmasıdır. Enflasyonun diğer nedenleri arasında yapısal, sosyal ya da politik faktörler de sayılabilir. Bu çalışmada Türkiye ekonomisinin önemli sorunlarından birisi olan yüksek düzeyli kronik enflasyon sorunu araştırılmıştır. Türkiye ekonomisinde yaşanan ilk enflasyon 1940'k yılların başlarına rastlamaktadır. Ekonomide başlayan enflasyon 1970'li yıllara kadar genellikle tek haneli rakamlarla seyretmiştir. Bu tarihten itibaren ise iki haneli kimi zamanda üç haneli rakamlara ulaşmıştır. Bu da Türkiye ekonomisinde uzun yıllardır yüksek ve kronik enflasyon olduğunu göstermektedir. Uzun yıllardır süren yüksek ve kronik enflasyondan Türkiye ekonomisi zarar görmüştür. "Türk lirasının yabancı paralar karşısında değer kaybetmesi, dış ticaret açıklan, kamu gelir ve giderlerinde meydana gelen dengesizlikler gibi sorunların temel nedeni olarak enflasyon gösterilmiştir. Enflasyonun bir diğer önemli sonucu da Türkiye ekonomisinin kalkınma ve büyüme girişimlerini engellemiş olmasıdır. Türkiye'de 15-20 yıldan beri yüksek ve sabit olmayan bir enflasyonun varlığı bir gerçektir, %100'e yaklaşan bu enflasyon oram hızla gelişmemiş, tersine uzun bir sürecin sonunda oluşmuştur. Bu uzun sürecin sonucu olarak, Türk ekonomisi kendisini yüksek enflasyona adapte etmiştir. Kısa dönem politikalar ile bu tip enflasyonun aşağı çekilmesi zordur. Türkiye'deki bu uzun süreçte oluşan enflasyonu çözmek için uygulanan kısa vadeli politikalar ilk önce az bir düşüşe sebep olsalar da arkasından eskisinden daha yüksek olarak devam eder. Enflasyonist beklentileri kırmakta önemlidir. Bu hükümetlere ve onların tutarları hedeflerine bağlıdır. vn
Özet (Çeviri)
03. Summary The most deterministic character of inflation is increasing in the domestic general price level as perceivingly and continuously. If total demand is more than total supplies then, demand inflation occurs. The other causalities of inflation are structural, social or politic factors. This study, covers the one of the most important problem on Turkish economy: High level cronical inflation. Turkish economy first recognized“inflation”on early 1940's. Between 1940's and 1970's inflation was interpreted as one digit number but after 1970's these became two sometimes three digit numbers. This stuation shows us there has been high and cronical inflation in Turkish economy for a long time. This inflation caused economy problems such as loss of worth of Turkish Lira, commercial problems or loss of balance between revenue and exponse of public. Another result of such inflation is blocking of attempts of Turkish economy for developing and prospering. It is obvious that, there has been high and unstable inflation in Turkey for 15-20 years. Nearly 100% inflation rate is not a result of rapid process, but a long period. It is a result of such long period, Turkish economy adapted itself to that high inflation rate. So it is not possible to overcome this kind of high inflation rate with short term politics, inflation in Turkey is a long term problem, so short term politics may cause a small amount of decline. After that, can be seen a higher rate ever before, it's also important that, milationist expectations should be cut off This is due to governments and their consistens aims. VIII