Türkiye'de iktisadi kalkınmanın sağlanmasında küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik mali teşvikler
Fiscal supports towards SMF's in Turkey's economic development
- Tez No: 86203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
02. Özet Bu çalışma, Türkiye'de iktisadi kalkınmanın sağlanmasında küçük ve orta ölçekli işletme(KOBİ)Iere yönelik mali teşviklerin değerlendirilmesini içermektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri incelendiğinde KOBİ'lere yönelik göstergeler, bu kesimin önemini gayet açık bir şekilde ortaya koymaktadır. KOBİ'ler ülkelere göre, tanımsal ve yapısal farklılıklar gösterseler bile, dünyanın neresinde olursa olsun değişmeyen bir gerçek, bu işletmelerin, ülkelerin ekonomilerinde göz ardı edilemeyecek katkılara sahip oluşudur. Günümüzde KOBİ'lere yönelik politikalar yoluyla, ülkelerin ekonomik kalkınmalarına önemli katkılar sağlayabileceği yaqklaşımının yaygınlaşması, ülkemiz açısından da iktisadi kalkınmanın sağlanmasında KOBİ politikalarının değerlendirilmesinin yararlı olacağını göstermektedir. Bu çerçevede Türkiye'de iktisadi kalkınmanın sağlanmasında KOBİ'lerin önemli bir işleve sahip olduğu belirtilerek, teşvik politikalarının iktisadi kalkınmanın sağlanmasında uygun bir içerikte olabilmesi için yapılması gerekenleri belirlemeye yönelik bir araştırmanın önemli olduğu düşünülmüştür. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde KOBİ'ler hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de KOBİ'lerin iktisadi kalkınmadaki rolü belirtilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de KOBİ'lere yönelik mali teşvikler incelenmiştir. Bu teşvikler vergisel ve finans kaynağı sağlayıcı teşvikler şeklinde ikili bir ayrıma tabi tutulmuştur. Dördüncü bölümde Avrupa Birliği'nin KOBİ politikası ile bazı ülkelerde KOBİ'lere yönelik mali teşviklere VIIIdeğinilerek beşinci bölümde de genel değerlendirme sonuç ve önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, KOBİ'lerin Türkiye ekonomisinin kalkınmasında önemli bir işleve sahip olduğu ve KOBİ'lere yönelik mali teşvik politikalarının yetersiz olduğu gözlenmiştir. rx
Özet (Çeviri)
03. Summary This Study is concerned with the fiscal support policies for small and medium sized firms in the context of Economic Development of Turkey. Economic indicators in developed and developing countries clearly show the importance of SMF's for the economy. Although there are definitional and structural differences with respect to SMF's across countries, the fact stands that SMF's contribute a lot to the economies all over the world. Today, it is widely accepted that support policies for SMF's can play an important role in the development of an economy and this shows that for the economic development of our country, policies toward SMF's in our country should be re-evaluated. In this context, it can be argued that a study investigating what to do for SMF's in the Turkish economy is vital for the development efforts. First, an overview of small and medium sized firms is given. Small and medium sized firms' roles in turkey's economic development is discussed in section 2. Fiscal Support policies involving small and medium sized firms in Turkey is examined in detail under two categories, tax-related support policies and financial sourcing. In the fourth section EU's policies regarding SMF's and fiscal support policies for SMF's in some selected countries are introduced. As a result, it can be concluded that SMF's are playing an important role in Turkey's Economic Development and that fiscal support policies towards SMF's are inadequate.