Kronik böbrek yetmezliği olan Tip-2 Diyabetes mellitus tanılı hastaların tedavi seçiminde C-peptidin rolü
The role of C-peptide in the treatment selection of patients diagnosed with Type-2 Diabetes mellitus with chronic kidney disease
- Tez No: 862028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SERTBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Tip-2 diyabetes mellitus, insülin direnci ve/veya insülinin yetersiz sekresyonu ile karakterize, hiperglisemi ile seyreden metabolik bir hastalıktır. Tip-2 diyabetes mellitus tanılı hastaların insülin ve/veya oral antidiyabetik ilaç seçimlerinde, pankreas adacık β hücrelerinin fonksiyonunun değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Pankreas adacık β hücre fonksiyon değerlendirmesinde kullanılan en önemli parametre, c-peptiddir. Böbrek, c-peptid metabolizmasında anahtar rol oynamaktadır. Diyabet veya diyabet dışı nedenlerle kronik böbrek yetmezliği gelişen ve filtrasyon yeteneği bozulan hastalarda c-peptidin metabolize edilmesinin de zamanla bozulacağı ve pankreas adacık β hücre fonksiyonunu net olarak yansıtamayacağı düşünülmektedir. Bu durumda kronik böbrek yetmezliği olan Tip-2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda hastalığın seyri hakkında fikir sahibi olmak ve insülin başlanmasına ve/veya hangi oral antidiyabetik ilacın seçileceğine karar vermek açısından pankreas adacık β hücre fonksiyonunun değerlendirilmesinde, c-peptid düzeylerinin yanıltıcı olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, kronik böbrek yetmezliği gelişerek GFR0,05). Açlık c-peptid ortalaması, Kby olan grupta, Kby olmayanlara kıyasla anlamlı olarak daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Type-2 diabetes mellitus is a metabolic disease characterized by hyperglycemia associated with insulin resistance and/or insufficient insulin secretion. Evaluating the function of pancreatic islet β cells is crucial for selecting insulin and/or oral antidiabetic medications in patients diagnosed with type-2 diabetes mellitus. The most important parameter used in the evaluation of pancreatic islet β cell function is c-peptide. Kidney plays a key role in c-peptide metabolism. In patients developing chronic kidney failure due to diabetes or non-diabetic causes, and where the filtration capacity is impaired, it is believed that the metabolism of cpeptide will also deteriorate over time and may not accurately reflect pancreatic islet β cell function. In patients with chronic kidney failure and diagnosed with type 2 diabetes mellitus, it is considered that assessing pancreatic islet β cell function based on c-peptide levels might be misleading for understanding the course of the disease and making decisions regarding the initiation of insulin and/or the selection of oral antidiabetic medication. The aim of this study is to investigate whether the c-peptide levels are predictive in assessing the course of diabetes and treatment selection in patients with type-2 diabetes mellitus who develop chronic kidney failure with GFR 0,05).