Ferîde Hanım Divanı tahlili
Analysis of Ferîde Hanım's Divan
- Tez No: 862033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL SERCAN KOŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Bu çalışma, Ferîde Hanım Divanı'nın tahlilinden meydana gelmiştir. Ferîde Hanım, 1837-1903 tarihleri arasında yaşamıştır. Kastamonulu Baharzâde Hamâmî Mehmed Râşid Efendi'nin kızıdır. Aile, Baharzâdeler olarak bilinir. Münevver bir aileden gelen Ferîde Hanım, babasının da gayretleriyle kendini yetiştirmiştir. Tek eseri Divan'ıdır. Bu Divan, şairin torunu Raif Bey tarafından müsveddelerden yararlanılarak bir araya getirilmiştir. Ferîde Hanım Divanı Tahlili isimli çalışma, giriş kısmındaki şairin“Hayatı, Sanatı ve Divanı”başlığı ile“Din-Tasavvuf”,“Cemiyet”,“İnsan”ve“Tabiat”olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır. XIX. Yüzyıl Divan edebiyatı şairi olan Ferîde Hanım'ın dili büyük oranda sade ve anlaşılırdır. Devrini ve Kastamonu kültürünü, şiirlerine başarılı bir şekilde yansıtmıştır. Bu tezde Bünyamin Çağlayan'ın hazırladığı Baharzâde Ferîde Hanım Divanı isimli çalışması temel kaynak olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of the analysis of Ferîde Hanım Divan. Ferîde Hanım lived between 1837-1903. She is the daughter of Baharzâde Hamâmî Mehmed Râşid Efendi from Kastamonu. The family is known as Baharzâde. Ferîde Hanım, who came from an intellectual family, educated herself with the efforts of her father. Her only work is her Divan. This Divan was put together by Raif Bey, the poet's grandson, using manuscripts. Our study titled“Analysis of Ferîde Hanım Divan”consists of four main chapters:“Religion-Sufism”,“Society”,“Human”and“Nature”, followed by the poet's“Life, Art and Divan”in the introduction. XIX. The language of Feride Hanım, a poet of 19th century Divan literature, is largely simple and understandable. He successfully reflected his era and Kastamonu culture in his poems. In this thesis, the work titled Baharzâde Ferîde Hanım Divanı, prepared by Bünyamin Çağlayan, was taken as the main source.