Romatoid artrit hastalarında sistemik immün inflamasyon indeksi ve pan-immün inflamasyon değeri ile hastalık aktivasyonu ilişkisinin retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of the relationship between systemic immune inflammation index and pan-immune inflammation value and disease activation in rheumatoid arthritis patients
- Tez No: 862035
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE YILDIRIM ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı romatoid artrit hastalarında sistemik immün inflamasyon indeksi ve pan-immün inflamasyon değerinin hastalık aktivasyonu ile ilişkisini belirlemektir. Gereç-Yöntem: Çalışma retrospektif olarak planlanmıştır. Çalışmamız için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık uygulama ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Kliniği'ne başvurmuş 18-75 yaş arasında, ek hastalığı olmayan, romatoid artrit tanılı hastalar dahil edilme ve dışlama kriterleri göz önünde tutularak belirlendi. Romatoid artrit aktivite indeksi DAS-28>2,6 olanlar atakta, ≤2,6 olanlar remisyonda kabul edilerek, çalışma grubu için 30'u atakta 30'u remisyonda olmak üzere toplam 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu için 30 sağlıklı gönüllü alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, klinik ve demografik verileri, eritrosit sedimantasyon hızı, C-reaktif protein, hemogramda nötrofil, platelet, lenfosit değerleri incelenip nötrofil ve platelet değerlerinin çarpımı lenfosit değerlerine bölünerek“Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksi (SII)”, nötrofil, monosit ve platelet değerlerinin çarpımı lenfosit değerlerine bölünerek“Pan-immün inflamasyon değeri (PIV)”hesaplanması planlandı. Romatoid artrit aktivite indeksi olan DAS-28 düzeylerinin retrospektif olarak taranarak kayıt edilmesi planlandı. Elde edilecek verilerle hastalık aktivitesi ile Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksi (SII) ve Pan-immün inflamasyon değeri (PIV) arasındaki ilişkinin araştırılması planlandı. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanıldı ve p0.05) farklılık gözlenmemiştir. Araştırmaya katılanların ortalama yaşlarının 48,4 ± 8,7 olduğu görüldü. Araştırmaya katılanların %61,1'inin kadın, %38,9'unun erkek olduğu görüldü. Araştırmamızda tam kan sayımında ölçülen nötrofil ve trombosit sayısı aktif grupta, monosit sayısı remisyon grubunda yüksek iken lenfosit sayısı açısından gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu. Nötrofil sayısı açısından hem aktif ve remisyon grubu karşılaştırıldığında hem de remisyon ve kontrol grubu arasında anlamlı (p=0.000) farklılık izlendi. Trombosit sayısı aktif ve kontrol grupları arasında anlamlı (p=0.002) iken remisyon ile diğer gruplar arasında anlamlı (p>0.05) farklılık izlenmedi. Monosit sayısı açısından aktif ve remisyon gruplarında kontrol grubundan anlamlı (p=0.003) farklılık izlenirken, aktif ve remisyon grupları arasında anlamlı (p>0.05) farklılık izlenmedi. Lenfosit sayısı açısından gruplar arasında anlamlı (p>0.05) farklılık izlenmedi. Gruplar arasında DAS-28, ESR, CRP, Pan-immün inflamasyon değeri (PIV) ve Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksi (SII) değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı (p=0.000) farklılık izlendi. SII ve PIV değerleri ile DAS-28, CRP, ESR değerleri arasında anlamlı (p=0.009/0.021/0.028) pozitif korelasyon gözlemlenmiştir. PIV değeri ile DAS-28, CRP, ESR değerleri arasında anlamlı (p=0.015/0.010/0.007) pozitif korelasyon gözlemlenmiştir. ROC eğrisi analizinde, remisyon ve aktif grup hastalarının ayrımında SII değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.694 (0.559-0.830)] etkinliği gözlendi. Remisyon ve aktif grup hastalarının ayrımında SII 875 cut off değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.700 (0.565-0.835)] etkinliği gözlendi. SII 875 cut off değerinde remisyon ve aktif grup hastalarının ayırmada duyarlılık %53,3, pozitif kestirim %80, özgüllük %86,7, negatif kestirim %65 olarak görüldü. Remisyon ve aktif grup hastalarının ayrımında PIV değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.652 (0.513-0.791)] etkinliği gözlenmiştir. Remisyon ve aktif grup hastalarının ayrımında PIV 415 cut off değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.633 (0.491-0.775)] etkinliği gözlenmemiştir. PIV 415 cut off değerinde remisyon ve aktif grup hastalarının ayırmada duyarlılık %66,7, pozitif kestirim %62,5, özgüllük %60, negatif kestirim %64,3 olarak görüldü. Sonuç: SII ve PIV değeri aktif grupta hem remisyon hem kontrol grubuna göre, remisyon grubunda ise kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu. SII ve PIV değerleri ile hastalık aktivasyonu indeksi (DAS-28) arasında pozitif korelasyon izlendi. Aktif ve remisyon gruplarının ayrımında SII 875 cut off değerinin anlamlı etkinliği gözlenirken; PIV 415 cut off değerinin anlamlı etkinliği gözlenmemiştir. Romatoid artritte bu indeksler ile ilgili araştırmalar henüz yeterli sayıda değildir. Yeni ve daha geniş kapsamlı araştırmalar sonucunda SII ve PIV değerleri hastalık aktivitesini değerlendirmek ve takip amacıyla kullanılabilecek yeni bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the relationship between systemic immune inflammation index and pan-immune inflammation value and disease activation in rheumatoid arthritis patients. Materials-Methods: The study was planned retrospectively. For our study, patients diagnosed with rheumatoid arthritis, between the ages of 18-75, without comorbidities, who applied to the Rheumatology Clinic of Kahramanmaras Sutcu Imam University (KSU) Health Practıse and Research Hospital, were determined by taking into account the inclusion and exclusion criteria. Those with rheumatoid arthritis activity index DAS-28>2,6 were considered to be in attack, and those ≤2,6 were considered to be in remission. A total of 60 patients, 30 in attack and 30 in remission, were included in the study group. 30 healthy volunteers were recruited for the control group. The patients' age, gender, clinical and demographic data, erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, neutrophil, platelet, and lymphocyte values in the hemogram are examined and the product of the neutrophil and platelet values is divided by the lymphocyte values to obtain the“Systemic Immune Inflammation Index (SII)”, neutrophil, monocyte and platelet. It was planned to calculate the“Pan-immune inflammation value (PIV)”by multiplying the values and dividing them by the lymphocyte values. It was planned to retrospectively scan and record DAS-28 levels, which is the rheumatoid arthritis activity index. It was planned to investigate the relationship between disease activity and Systemic Immune Inflammation Index (SII) and Pan-immune inflammation value (PIV) with the data to be obtained. SPSS 28.0 program was used in the analysis and p0.05) differences were observed in terms of age and gender for the control, remission and active patient groups. The average age of the study participants was 48.4 ± 8.7 years. It was observed that 61.1% of the participants in the study were women and 38.9% were men. In our study, in the complete blood count, there was no significant difference between the neutrophil and platelet count active group, monocyte count remission groups, high lymphocyte count perspective groups. A significant (p=0.000) difference was observed in terms of neutrophil counts both between the active tuberculosis group and between the remission and control groups. While the platelet count was significant (p=0.002) between the active and control groups, no significant difference (p>0.05) was observed between the remission and other groups. While a significant (p=0.003) difference was observed in the control intervals in the active and remission groups in terms of monocyte count, no significant difference (p>0.05) was observed between the active and remission intervals. No significant (p>0.05) difference was observed between the groups in terms of lymphocyte counts. A statistically significant (p=0.000) difference was observed between the groups in terms of DAS-28, ESR, CRP, Pan-immune inflammation value (PIV) and Systemic Immune Inflammation Index (SII) values. A significant (p=0.009/0.021/0.028) positive correlation was observed between SII and PIV values and DAS-28, CRP, ESR values. A significant (p=0.015/0.010/0.007) positive correlation was observed between PIV value and DAS-28, CRP, ESR values. In the ROC curve analysis, a significant effectiveness of the SII value [Area under the curve 0.694 (0.559-0.830)] was observed in distinguishing patients in the remission and active groups. A significant effectiveness of the SII 875 cut off value [Area under the curve 0.700 (0.565-0.835)] was observed in distinguishing between remission and active group patients. At the SII 875 cut-off value, the sensitivity in distinguishing between remission and active group patients was 53.3%, positive prediction was 80%, specificity was 86.7%, and negative prediction was 65%. A significant effectiveness of the PIV value [Area under the curve 0.652 (0.513-0.791)] was observed in distinguishing between remission and active group patients. No significant effectiveness of the PIV 415 cut off value [Area under the curve 0.633 (0.491-0.775)] was observed in distinguishing between remission and active group patients. At PIV 415 cut-off value, the sensitivity in distinguishing between remission and active group patients was 66.7%, positive prediction was 62.5%, specificity was 60%, and negative prediction was 64.3%. Conclusion: SII and PIV values were found to be higher and significant in the active group compared to both the remission and control groups, and in the remission group compared to the control group. A positive correlation was observed between SII and PIV values and disease activation index (DAS-28). While a significant effectiveness of the SII 875 cut off value was observed in distinguishing active and remission groups; No significant effectiveness of the PIV 415 cut off value was observed. Research on these indices in rheumatoid arthritis is not yet sufficient. As a result of new and more comprehensive research, SII and PIV values may be a new marker that can be used to evaluate disease activity and for follow-up purposes.