İşletmelerin bulut bilişim hizmeti alırken karar verme kriterlerinin önem düzeyinin belirlenmesi
Assessing the significance of decision-making criteria in the acquisition of cloud computing services for businesses
- Tez No: 862037
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, Bulut Bilişim Hizmetlerini tercih ederken işletmeler için karar verme kriterlerinin kritikliğini ortaya koymaktadır. Tez çalışmasının odak noktası, bulut hizmetleriyle ilgili iş kararlarını etkileyen çok yönlü kriterlerdir. Bu çalışma kapsamında doğru sonuca en iyi şekilde varabilmek maksadıyla Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve Analitik Ağ Süreci (ANP) yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler ile subjektif değerlendirme kriterleri kullanılabilmekte, analizlerin tutarlılığı test edilip çok sayıdaki kriterin önem düzeyi belirlenebilmektedir. Çalışmada yedi farklı şirketin bulut hizmeti alırken beklentilerine ilişkin kriterler analiz edilmiştir.Çalışmada Performans ve Güvenilirlik, Maliyet, Esneklik, Yedekleme, Ölçeklenebilirlik, Yönetim ve Bakım, Veri Güvenliği olmak üzere 7 temel kriter yer almaktadır. Çalışma, farklı şirketlerin bu kriterleri nasıl önceliklendirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, normalleştirilmiş karar matrisleri kullanarak bu kriterleri ağırlıklarına göre önceliklendirmiş ve ardından en iyi ve en kötü kriter değerlerini belirlemiştir. Bu araştırma, işletmelerin bulut hizmetleri söz konusu olduğunda hangi kriterlerin daha fazla önceliklendirldiğini göz önüne sermeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research elucidates the criticality of decision-making criteria for businesses when opting for Cloud Computing Services. The study is structured chronologically, beginning with an analysis of historical industrial revolutions and their link to cloud computing, followed by an in-depth view of the Fourth Industrial Revolution and its relationship with cloud computing. The heart of the thesis focuses on the multifaceted criteria that influence business decisions related to cloud services. Data regarding the expectations of seven different companies from cloud service providers were analyzed using the Analytical Hierarchy Process (AHP) and Analytical Network Process (ANP) methods, known for their ability to produce solutions to multi-criteria decision-making problems. Key criteria taken into consideration include Performance and Reliability, Cost, Flexibility, Backup, Management and Maintenance, and Data Security. The study shows how different companies prioritize these criteria. Using normalized decision matrices, the study prioritized these criteria based on their weight and then determined the best and worst criterion values. This research serves as an important guide for businesses to understand the intricacies behind their decision-making processes when it comes to cloud services and offers a mathematical approach to optimize their choices based on multiple criteria.