Paroksismal atriyal fibrilasyon tanısı ile medikal takip edilen ve kateter ablasyon uygulanan hastaların sol atriyal fonksiyonlarının ileri ekokardiyografik yöntemler ile değerlendirilmesi
Evaluation of left atrial functions using advanced echocardiographic methods in patients undergoing medical therapy or catheter ablation with the diagnosis of paroxysmal atrial fibrillation
  1. Tez No: 862048
  2. Yazar: DAMLA YALÇINKAYA ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL YARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı atriyal fibrilasyon (AF) hastalarında medikal izlem veya kateter ablasyonun (KA)sol atriyum (SolA)ilesol atriyal apendiks (SAA) fonksiyon ve boyutlarına olan etkisini, ileri ekokardiyografik yöntemler ile değerlendirmektir. Elde edilen bulgular doğrultusunda tedavilerin etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Nisan 2023 – Eylül 2023 tarihleri arasında Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran, paroksismal AF' si olan 60 hastaalındı.Hastalar, 30' u daha önce KA yapılmış olan ve 30' u KA yapılmayıp medikal takip edilen olmak üzere iki grupta incelendi. Tüm hastalardan çalışmaya alındıkları anda ayrıntılı öykü alındı. Başvurdukları anda standart 12-derivasyonlu elektrokardiyografi çekildi ve hastalardan rutin kan testleri istendi. Hastaların tamamının çalışmaya alındığı sırada sinüs ritminde olması şartı konuldu. Standart parametreleri, ayrıntılı doku Doppler ölçümleri ve 2D speckle tracking ekokardiyografiyi (2D-STE) de içeren transtorasik ekokardiyografiincelemesi yapıldı. Aynı zamanda SAA fonksiyonlarının değerlendirilmesi açısından Doppler ölçümleri ve 3D orifis alan ölçümünü içeren transözefageal ekokardiyografi (TÖE) yapıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 61.5±8.6 olup %55'i erkekti. Tüm grupta AF tanı süresi ortanca 39.3 (24-52) aydı ve KA grubunda, KA' dan sonra hastaların çalışmaya alınması süresi ortanca 18 (12-31) aydı. Kardiyovasküler risk faktörleri medikal izlem grubunda ve KA grubunda benzerdi. Tüm popülasyonda ortalama sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu%63.5±4, SolA ön-arka çapı 37.9±3.6 mm ve SolA hacim indeksi 27.3±8.7 mL/m2 olarak ölçüldü. SolA rezervuar strain, SolA konduit strain ve SolA kontraktil strain değerleri açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (sırasıyla P=0.47, P=0.89 ve P=0.27). Hastaların TÖE incelemesinde SAA kontraktil fonksiyonlarını gösteren erken ve geç boşalma hızları açısından medikal izlem ve KA grubu arasında anlamlı fark izlenmedi (sırasıyla P=0.63 ve P=0.09). SAA orifis alan değişimi medikal izlem grubunda ortalama 40.9±15.4 iken, KA grubunda 47.3±17.1 idi ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (P=0.13).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Left Atrial Functions Using Advanced Echocardiographic Methods in Patients Undergoing Medical Therapy or Catheter Ablation with the Diagnosis of Paroxysmal Atrial Fibrillation Aim:The aim of this study is to evaluate the effect of medical therapy or catheter ablation (CA) on the functions and sizes of the left atrium (LA) and left atrial appendage (LAA) in atrial fibrillation (AF) patients with advanced echocardiographic methods. In line with the findings obtained, it was aimed to compare the effectiveness of treatments. Materials and Methods:60 paroxysmal AF patients who applied to the Cardiology Outpatient Clinic between April 2023 and September 2023 were included in the study. The patients were examined in two groups: 30 who had undergone CA before and 30 who did not undergo CA and were followed up medically. A detailed history was taken from all patients as soon as they were included in the study. A standard 12-lead electrocardiogram was taken upon admission and routine blood tests were obtained from the patients.All patients were required to be in sinus rhythm at the time of inclusion.Transthoracicechocardiographyexamination, including standard parameters, detailed tissue Doppler measurements and 2D speckle tracking echocardiography (2D-STE), was performed. At the same time, transesophageal (TEE) imaging, including Doppler measurements and 3D orifice area measurement, was performed to evaluate LAA functions. Results:The average age of the patients was 61.5±8.6 years and 55% were male.In the entire group, the median time from AF diagnosis was 39.3 (24-52) months, and in the CA group, the median time between patients' inclusion in the study after CA was 18 (12-31) months. Cardiovascular risk factors were similar in the medical therapy and the CA group. Mean left ventricular ejection fraction was measured as 63.5 ± 4%, LA antero-posterior diameter was 37.9±3.6 mm, and LA volume index was 27.3±8.7 mL/m2. No statistically significant difference was observed between the two groups in terms of LA reservoir strain, LA conduit strain and LA contractile strain values(P=0.47, P=0.89 and P=0.27, respectively).In the TEE examination, no significant difference was observed between the medical therapy and CA groups in terms of early and late emptying velocities, which indicate LAA contractile functions(P=0.63 and P=0.09, respectively).