Paroksismal atriyal fibrilasyon nedeniyle kriyobalon ablasyon uygulanan hastalarda ablasyon sonrası uzun dönem klinik sonuçlar: Tek merkez deneyimi
Long-term clinical outcomes after ablation in patients who had cryoballon ablation due to paroxismal atrial fibrillation: A single center experience
- Tez No: 843203
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Atriyal fibrilasyon klinikte en sık karşılaşılan aritmilerden biridir. Özellikle semptomatik hastalarda kriyobalon ile PVİ etkin ve güvenilir bir yöntemdir. Çalışmamızda merkezimizde yapılan kriyobalon uzun dönem sonuçları ve sonlanımı etkileyen parametreler incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli ve retrospektiftir. Ocak 2012 – Ağustos 2022 tarihleri arasında paroksismal AF tanılı medikal tedaviye rağmen semptomatik olup başarılı kriyobalon ile pulmoner ven izolasyonu uygulanan 74 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar EKG ve holter takiplerinde AF nüksü gelişip gelişmediği değerlendirilmiştir. Hastalar AF nüksü gelişen ve gelişmeyen olarak 2 gruba ayrılmıştır. 2 grup arasında demografik, ekokardiyografik, biyokimyasal ve prosedürel parametreler incelenerek nüks ile ilişkili parametreler araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmanın medyan takip süresi 27 (14,52) aydır. Çalışmamızda kriyobalon ile PVİ uygulanan 74 hastanın 37'sinde (% 50) AF nüksü saptandı. 1 yıllık takipte 74 hastanın 17'sinde (% 22.97) AF nüksü gelişmiştir. 3 yıllık takipte 50 hastanın 22'sinde (% 44.00) AF nüksü saptanmıştır. 5 yıllık takipte 37 hastanın 19'unda (% 51,35) AF nüksü saptanmıştır. AF nüksü açısından hemoglobin düşüklüğü, potasyum düşüklüğü, sol atriyum çapı, mitral kapak yetmezliği ve tahmini pulmoner arter basıncı yüksekliği anlamlı bulunmuştur. Çoklu değişenli cox regresyon analizinde bağımsız öngördürücü olarak sol atriyum çapı saptanmıştır. (HR=1,130, 1.010-1,285, % 95 Cl, P=0,034) Sol atriyum çapı için nüks açısından cut-off değeri 39,5 mm olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Atrial fibrillation is one of the most common arrhythmias encountered in clinic. PVI with cryoballoon is an effective and reliable method, especially in symptomatic patients. In our study, the long-term results of cryoballoons performed in our center and the parameters affecting the outcome were examined. Materials and Methods: Our study is single-center and retrospective. Between January 2012 and August 2022, 74 patients diagnosed with paroxysmal AF who were symptomatic despite medical treatment and underwent successful pulmonary vein isolation with cryoballoon were included in the study. Patients were evaluated whether AF recurrence developed during ECG and Holter follow-ups. Patients were divided into two groups: those who developed AF recurrence and those who did not. Parameters associated with recurrence were investigated by examining demographic, echocardiographic, biochemical and procedural parameters between the 2 groups. Results: The median follow-up period of the study is 27 (14.52) months. In our study, AF recurrence was detected in 37 of 74 patients (50%) who underwent PVI with cryoballoon. At 1-year follow-up, 17 of 74 (22.97%) developed AF recurrence. At 3- year follow-up, 22 of 50 (44.00%) developed AF recurrence. At 5-year follow-up, 19 of 37 (51.35%) developed AF recurrence. Low hemoglobin, low potassium, left atrial diameter, mitral valve and estimated pulmonary artery pressure are significant in terms of AF recurrence. In multiform cox regression analysis, left atrium diameter is independently predictor of AF recurrence. (HR=1.130, 1.010-1.285, 95% CI, P=0.034) The cut-off value for recurrence for left atrial diameter is 39.5 mm.