Clinical and pathological evaluation of patients diagnosed with Immunoglobulin A Nephropathy by biopsy during the Covid-19 pandemic period
Covid-19 pandemisi döneminde biyopsi ile immunoglobulin a nefropatisi tanısı alan hastaların klinik ve patolojik değerlendirilmesi
- Tez No: 862049
- Danışmanlar: UZMAN SERKAN AKTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ: Literatüre gün geçtikçe, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 sürecinde pek çok hastalıkta gözlemlendiği gibi immünkompleks ilişkili patofizyolojiye sahip olan İmmünoglobülin A Nefropatisi (IgAN) hastaların klinik, patolojik ve prognozla ilgili yeni araştırmalar dahil olmaktadır. Birden çok klinik ile ortaya çıkabilen IgAN pandemi öncesi dönemde en sık asemptomatik idrar anormallikleri üzerinden tanıya gidildiği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı pandemi sürecinde böbrek biyopsisi ile tanı konulan IgAN tanılı hastaların klinik başvuru bulguları ve patolojik sonuçlarında bir değişim olup olmadığını araştırmaktır. GEREÇLER VE YÖNTEMLER: Ocak 2016 ve Aralık 2023 tarihleri arasında böbrek biyopsisi ile IgAN tanısı alan 88 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, klinik, laboratuvar ve biyopsi verileri kaydedildi. Pandemi dönemi başlangıcı olarak Türkiye'de ilk covid-19 vakasının izlendiği gün olan 11 mart 2020 tarihi alındı. BULGULAR: 88 hasta çalışmaya alındı. Hastaların %55,7'si erkek, %44,3'ü kadın idi. Yaş ortalaması 42,6 ± 13,2 idi. 88 hasta 42 hasta pandemi öncesi (grup 1) ve 46 hasta pandemi dönemi (grup 2) olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Kliniğe geliş şikayetlerine göre bakıldığında grup 1'de akut böbrek hasarı (ABH) kliniği ile gelen hasta sayısı 9 (%21,4) iken, grup 2'de 20 hasta (%43,5) ABH ile kliniğe başvurmuştu (p=0,028). Asemptomatik idrar anormallikleri grup 1'de en sık kliniğe geliş şekli olarak görüldü (25 hasta- %59,5), grup 2'de sadece 13 hasta (%28,3) bu klinikle geldi (p=0,028). Pandemi döneminde ABH kliniği ile gelen hastaların takip süresince ¼'de son dönem böbrek yetmezliği gelişti. SONUÇ VE ÖNERİLER: Bu çalışmada covid-19 pandemisi döneminde IgAN hastalarının en sık klinik başvurularının önceki dönem ve literatürden farklı olarak ABH olduğu saptandı. ANAHTAR KELİMELER: İgA nefropatisi, glomerülonefrit, Covid-19 pandemisi, ABH
Özet (Çeviri)
AIM: New studies on the clinical, pathological and prognosis of patients with Immunoglobulin A Nephropathy (IgAN), which has an immunocomplex-related pathophysiology, as observed in many diseases during the COVID-19 process that has affected the whole world, are being included in the literature day by day. It is known that IgAN, which can present with multiple clinical manifestations, was most commonly diagnosed based on asymptomatic urinary abnormalities in the pre-pandemic period. The aim of this study was to investigate whether there was a change in the clinical presentation findings and pathologic results of patients with IgAN diagnosed by renal biopsy during the pandemic. MATERIAL AND METHOD: Between January 2016 and December 2023, 164 patients diagnosed with IgAN by renal biopsy were retrospectively evaluated. Demographic characteristics, clinical, laboratory and biopsy data were recorded. The date of March 11, 2020 was taken as the first covid-19 case in Turkey. RESULTS: 88 patients were included in the study. 55.7% of the patients were male and 44.3% were female. The mean age was 42.6 ± 13.2 years. The 88 patients were divided into two groups: 42 patients before the pandemic (group 1) and 46 patients after the pandemic (group 2). According to the presenting complaints, 9 patients (21.4%) in group 1 presented with acute kidney injury (AKI), while 20 patients (43.5%) in group 2 presented with AKI (p=0.028). Asymptomatic urine abnormalities were the most common presentation in group 1 (25 patients - 59.5%), while only 13 patients (28.3%) in group 2 presented with this clinic (p=0.028). During the pandemic period, end-stage renal failure developed in ¼ of the patients who presented with AKI clinic during the follow-up period. Conclusion: In this study, we found that the most common clinical presentation of IgAN patients during the COVID-19 pandemic period was AKI, unlike the previous period and the literature. KEY WORDS: IgA nephropathy, glomerulonephritis, Covid-19 pandemic, AKI