Polikliniğe başvuran pediatrik psoriasis hastaların değerlendirilmesi
- Tez No: 862055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç:Bu çalışmada psoriasis(PsO) tanılı çocuklarda sosyodemografik ve klinik özelliklerin değerlendirilmesi ve bu özelliklerin hastalık şiddeti ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem:Bu çalışma retrospektif kesitsel bir araştırmadır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Polikliniği'ne 01.07.2022 ile 30.06.2023 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş altı PsO tanılı 30 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların hastalık şiddeti Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PASI) ile değerlendirilmiş ve diğer özelliklerle ilişkisi analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların 16 sı (%53,3) erkek 14 ü (%46.7) kadın ve yaş ortalaması 12,10 ± 5,22 yıldı. Olguların 7 sinde (%23.3) stres, 4 ünde (%13,3) enfeksiyon, 4 ünde (%13,3) travma ve 2 sinde (%6,7) ilaç olmak üzere, toplam %40,0'ında en az bir risk faktörü saptandı. Hastaların 14 ünde (%46,7) aile öyküsü mevcuttu. Hastaların 13 ünün (%43,3) plak, 8 inin (%26,7) guttat, 5 inin (%16,7) eritrodermik, 3 ünün (%10) invers ve 1 inin (%3,3) generalize püstüler psoriazis olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Theaim of thisstudywastoevaluatesociodemographicandclinicalcharacteristics in childrenwithpsoriasis(PsO) andtodeterminetherelationshipbetweenthesecharacteristicsanddiseaseseverity. Methods: This is a retrospectivecross-sectionalstudy. ThirtypatientswithPsoriasisundertheage of 18 whowereadmittedtotheDermatologyOutpatientClinic of HealthSciencesUniversity Ankara Training andResearchHospitalbetween 01.07.2022 and 30.06.2023 wereincluded in thestudy. Diseaseseverity of thepatientswasevaluatedwiththePsoriasisAreaSeverity Index (PASI) andtherelationshipwithothercharacteristicswasanalyzed. Results: 53.3% of thepatientsweremaleandthemeanagewas 12.10 ± 5.22 years. A total of 40.0% of thecases had at leastone risk factor, includingstress in 23.3%, infection in 13.3%, trauma in 13.3% anddrugs in 6.7%. Familyhistorywaspresent in 46.7% of thecases. Diseasesubtypewasplaque in 43.3%, guttate in 26.7%, erythrodermic in 16.7%, inverse in 10.0% andgeneralized pustular in 3.3%. Themean PASI scorewas 13.60 ± 7.91, with a minimum of 2.3 and a maximum of 32.3; accordingly, 70.0% of thepatients had severe PsO, 20.0% had mildPsO, and 10.0% had moderatePsO.