Znove MgO nanopartikülü katkılanmış dental pmma'ların antibakteriyel, antifungal, mekanikve fiziksel özelliklerinin incelenmesi ve sitotoksisite açısından değerlendirilmesi
Investigation of the antibacterial, antifungal, mechanical and physical properties of zinc oxide and magnesium oxide nanoparticle added dental pmmas and evaluation in terms of
  1. Tez No: 862062
  2. Yazar: İLBİLGE ŞATIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER AKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NUSRET KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dental polimetil metakrilatlar sahip olduğu avantajlar sayesinde günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak mekanik özelliklerindeki yetersizlik hastaların protez kırıkları gibi çeşitli zorluluklarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Çalışmamızdaki amaç magnezyum oksit ve çinko oksit katkılanmış dental PMMA'larile protezlerde meydana gelen kırılmaları önlemek, mekanik olarak güçlendirilmesini sağlamak ve bu mekanik kazanımlarla birlikte antifungal, antibakteriyel etkisi ve biyolojik uyumu ile sitotoksisitesini takip etmektir. %0,5 - %1 - %3 - %5 oranlarında ayrı ayrı magnezyum oksit ve çinko oksit katkılanmış PMMA'larla hazırlanmış 50mm-15mm-2mm boyutlarındaki yüzey işlemleri uygulanmış örneklere öncelikle mekanik testler uygulanmıştır. Daha sonradisk şeklinde hazırlanan örneklere antifungal ve antibakteriyel testler uygulanmış ve MTT tekniği ile sitotoksisite açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental polymethyl methacrylates are widely used today due to their advantages. However, the mechanical shortcomings of these materials lead to various challenges for patients, such as prosthetic fractures. The aim of our study is to prevent fractures in prosthetics made with magnesium oxide and zinc oxide-modified dental PMMAs, to enhance their mechanical strength, and to evaluate their antifungal, antibacterial effects, and cytotoxicity along with biological compatibility. Surface applications were applied to samples prepared with 0.5%, 1%, 3%, and 5% magnesium oxide and zinc oxide separately in dental PMMAs, with dimensions of 50mm-15mm-2mm. Mechanical tests were initially applied to these samples. Subsequently, disc-shaped samples were subjected to antifungal and antibacterial tests, and cytotoxicity was evaluated using the MTT technique.