Yönetici adaylarının liderlik yönelimleri, duygusal zeka düzeyleri ve karar verme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between leadership orientations, emotional intelligence levels of administrator candidates and their decision making styles
  1. Tez No: 862079
  2. Yazar: MÜCAHİT DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada, yönetici adayların liderlik yönelimleri, duygusal zekâ düzeyleri ve karar verme stilleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinde bulunan Devlet Üniversitelerinin farklı bölümlerinde öğrenim gören 470'si kadın 439'u erkek olmak üzere 909 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları ise şu şekildedir; katılımcıların liderlik yönelimlerini ölçmek amacıyla Dursun, Günay ve Yenel (2019) tarafından geliştirilen“Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği (ÇYLYÖ)”, duygusal zekâ düzeylerini ölçmek için Petrides ve Furnham (2000, 2001) tarafından geliştirilen Deniz, Özer ve Işık (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan“Duygusal Zekâ Özelliği Ölçeği–Kısa Formu (DZÖÖ-KF)”ve karar verme stillerini ölçmek için ise Mann vd., (1998) tarafından geliştirilen Deniz(2004) tarafından Türkçeye uyarlanan“Melbourne Karar Verme Ölçeği (MKVÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra, Independent-Samples T- Testi, One-Way ANOVA, One-Way Multivariate Analysis of Variance (MANOVA), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon, Basit Doğrusal ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda yönetici adaylarının liderlik yönelimlerinden en çok insan kaynaklı liderlik yönelimini, karar verme stillerinden ise dikkatli karar verme stiline sahip oldukları tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre yapılan analizde, katılımcıların panik karar verme stilinde kadınlar lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Yaş değişkeninde, liderlik yönelimleri ve duygusal zekâ ölçeklerinde anlamlı ilişki saptanmıştır. Liderlik yönelimleri ve duygusal zekâ ölçeğinden alınan puanlar ile bölüm ve lisanslı spor yapma değişkenleri arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Son olarak, yöneticilerin liderlik yönelimleri ve duygusal zekâ düzeylerinin karar verme stilleri üzerinde anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the relationship between leadership orientations, emotional intelligence levels of administrator candidates and their decision-making styles. The study group of the research; In the 2020-2021 academic year, 909 university students, including 470 female and 439 male, who study in different departments of State Universities in Ankara, constitute. The data collection tools used in the study are as follows;“Multidimensional Leadership Orientations Scale (MLOS)”, developed by Dursun, Günay and Yenel (2019) to measure the leadership orientations of the participants, to measure emotional intelligence levels“ Trait Emotional Intelligence Questionnaire Short Form (TEIQue-SF)”developed by Petrides and Furnham (2000, 2001) and adapted to Turkish by Deniz, Özer and Işık (2013) and to measure decision-making styles, Mann et al. The“Melbourne Decision Making Questionaire (MDMQ)”was used, which was developed by (1998) and adapted into Turkish by Deniz (2004). In analyzing the data, besides descriptive statistics, Independent-Samples T-Test, One-Way ANOVA, One-Way Multivariate Analysis of Variance, Pearson Moments Multiplication Correlation, Simple Linear and Multiple Linear Regression analysis were used. As a result of the analysis, it was determined that the administrator candidates preferred the most human-induced leadership orientation among the human resources leadership orientations and the vigilance decision-making style among the decision-making styles. In the analysis made according to the gender variable, a significant difference was found in favor of women in the hypervigilance decision-making style of the participants. A significant relationship was found in the age variable, leadership orientations and emotional intelligence scales. A significant difference was found between the scores of leadership orientations and emotional intelligence scale and the variables of department and licensed sports. Finally, it was determined that managers' leadership orientations and emotional intelligence levels have an effect on their decision-making styles.