Türkiye Türkçesi grameri eğitimine yönelik eserlerde ses bilgisi ve biçim bilgisi konusundaki örneklerin incelenmesi (1940 sonrası)
Examination of examples on phonetics and morphology in works for Turkish language grammar education (After 1940)
  1. Tez No: 862078
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL KÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİFE ECE EVİRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Halk Bilimi, Türkçe Eğitimi Lisans bölümlerinin Türkiye Türkçesi derslerinde yer alan 1940 ve 1995 yılları arasında yayımlanan yedi gramer kitabındaki Ses Bilgisi ve Biçim Bilgisinin ögelerini oluşturan Kök-Ek-Gövde bölümlerindeki konuları işleme biçimleri, kullandıkları terminolojiler ve bu bölümde kullandıkları örnekler açıklanmıştır. Çalışmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu yedi gramer kitabında yer alan bilgiler, örnekler bir araya getirilerek farklılıkları, vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the way of processing the subjects in the Root-Affix-Stem sections, which constitute the elements of Phonetics and Morphology in seven grammar books published between 1940 and 1995, which are included in the Turkish Turkic courses of Turkish Language and Literature, Turkish Language and Literature Education, Contemporary Turkish Dialects and Literatures, Folklore, Turkish Turkic Education undergraduate departments, the terminologies they use and the examples they use in this section are explained. Content analysis method was used in the study. The information and examples in these seven grammar books were brought together and their differences were tried to be emphasized.