Spor bilimleri öğrencilerinin bireysel yenilikçilik ve teknolojik tutum düzeylerinin incelenmesi
Investigation of individual innovativeness and technological attitudes levels of sports science students
- Tez No: 862080
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yapılan bu araştırmada üniversitelerin spor bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin bireysel yenilikçilik ve teknolojik tutum düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Ankara ilinde bulunan üniversitelerin spor bölümlerinde öğrenim gören 211 kadın ve 360 erkek olmak üzere toplam 571 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”ve“Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde ise SPSS 22.0 programında Independent Sample T test, One Way ANOVA testi, Pearson Korelasyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda öğrencilerin bireysel yenilikçilik düzeyleri ile teknolojiye yönelik tutumlarının orta seviyenin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the individual innovativeness and technological attitude levels of students studying in sports departments of universities. A total of 571 students, including 211 women and 360 men, studying in the sports departments of universities in Ankara, participated in the research. In the data collection process of the research, 'Personal Information For', 'Individual Innovativeness Scale' and 'Attitude towards Technology Scale' were used. In the analysis process of the obtained data, Independent Sample T test, OneWay ANOVA test, Pearson Correlation analysis and Multiple Linear Regression analysis were used in the SPSS 22.0 program. At the end of the research, it was determined that the students' individual innovativeness levels and attitudes towards technology were above the medium level.