Coming out of the closet: An interpretative phenomenological study on LGB individuals from Türkiye
Dolaptan çıkış: Türkiye'deki LGB bireyler üzerine yorumlayıcı fenomenolojik bir çalışma
  1. Tez No: 862086
  2. Yazar: HANDE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki LGB bireylerin açılma sürecini ve deneyimlerini derinlemesine anlamayı amaçlamaktadır. Amaçlı örneklem yöntemiyle, Türkiye'de doğup büyümüş, 18 yaşından büyük ve cinsel yönelimlerini en az bir ebeveyne açıklamış 18 LGB birey ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Her bir katılımcıyla yarı yapılandırılmış ve çevrimiçi görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler, yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve analiz sonuçlarına dayanarak dört kişisel deneyimsel tema ortaya çıkmıştır. Bunlar“Cinsel yönelim kimliği oluşumunun başlangıcı”,“Cinsel yönelimin kabul süreci”,“Açılma yolculuğu”ve“Ruh sağlığı profesyonelleridir.”Bulgular, ruh sağlığı uygulamalarına yönelik çıkarımlar ve çalışmanın sınırlılıkları mevcut alanyazın doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to gain an in-depth understanding of the coming out process and experiences of LGB individuals in Türkiye. Through purposive sampling, the study was conducted with 18 LGB individuals who were born and raised in Türkiye, older than 18 years old, and came out to at least one of the parents regarding sexual orientation. Semi-structured and online interviews were conducted with each of the participants. Interviews were analyzed using interpretative phenomenological analysis, and four personal experiential themes emerged based on the results of the analysis. These were“The beginning of sexual orientation identity formation,”“The process of acceptance of sexual orientation,”“Coming out journey,”and“Mental health professionals.”Findings, implications for mental health practices, and limitations of the present study were discussed depending on the existing literature.