Sığ kızartma yapılan incir (ficus carica) çekirdeği yağı ve ayçiçek yağı ile beslenen ratlarda meydana gelen oksidatif hasarın incelenmesi
Investigation of oxidative damage in rats fed with shallow fried fig (ficus carica) seed oil and sunflower oil
- Tez No: 862090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ŞİRİNYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İncir çekirdeği yağı ve ayçicek yağı antioksidan içeriği yüksek yağlardır. Bu yağların kızartılınca antioksidan düzeyinin ne gibi etkileneceği bilinmemektedir. Bu yağlar sığ kızartma yöntemiyle kızartılacaktır ve bu kızartılmış yağlarla beslenen ratlarda meydana gelen oksidatif hasarlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Deney için 18 adet Wistar Albino sıçan 3 gruba ayrıldı (n=6). Yağlara 15 dakika sığ kızartma işlemi uygulandı. Sığ kızartma işlemi yapılan yağlar şişelere paketlendi. Grup1'de ki deney hayvanlarına 30 gün boyunca orogastrik gavaj yöntemiyle 3 ml/kg ayçiçek yağı verildi. Grup 2'de ki deney hayvanlarına 30 gün boyunca orogastrik gavaj yöntemiyle 3 ml/kg incir çekirdeği yağı (Oneva) verildi. Kontrol grubundaki deney hayvanları hiçbir işleme tabi tutulmadı. Gruplardan 0. Gün- 15. Gün – 30. Gün tartım sonuçları alındı. 30 gün sonra deney gruplarındaki hayvanlardan kan ve doku örnekleri alınarak hayvanlara anestezi altında servikal dislokasyon ile sakrifikasyon yapıldı. Kan, karaciğer ve böbrek dokuları incelendi. Biyokimyasal ve hispatolojik sonuçlar istatiksel yöntemlerle incelendi. Sonuçlara göre ayçiçek yağı, incir çekirdeği yağına göre karaciğer ve böbreğe daha çok hasar verdiği tespit edildi. Biyokimyasal sonuçlarda anlamlı düzeyde ayçiçek yağının incir çekirdeği yağına göre daha olumsuz sonuçlar verdiği tespit edildi. Sonuç olarak, sığ kızartılmış incir çekirdeği yağının sığ kızartılmış ayçiçek yağına oranla daha olumlu sonuç vermesinden dolayı incir çekirdeği yağının kızartmalarda tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fig seed oil and sunflower oil are oils with high antioxidant content. It is not known how the antioxidant levels of these oils will be affected when fried. These oils will be fried by shallow frying method and it is aimed to examine the oxidative damage occurring in rats fed with these fried oils. For the experiment, 18 Wistar Albino rats were divided into 3 groups (n = 6). The oils were shallow fried for 15 minutes. The shallow frying oils were packaged in bottles. Experimental animals in Group 1 were given 3 ml/kg sunflower oil by orogastric gavage method for 30 days. Experimental animals in Group 2 were given 3 ml/kg fig seed oil (Oneva) via orogastric gavage method for 30 days. Experimental animals in the control group were not subjected to any procedures. Weighing results were received from the groups on Day 0 - Day 15 - Day 30. After 30 days, blood and tissue samples were taken from the animals in the experimental groups and sacrificed by cervical dislocation under anesthesia. Blood, liver and kidney tissues were examined. Biochemical and hispathological results were examined using statistical methods. According to the results, it was determined that sunflower oil caused more damage to the liver and kidneys than fig seed oil. It was determined that sunflower oil gave significantly more negative results than fig seed oil in biochemical results. As a result, it is recommended that fig seed oil be preferred in frying as shallow fried fig seed oil gives more positive results than shallow fried sunflower oil.