Öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile farklılaştırılmış öğretime ilişkin öz-yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between prospective teachers' 21st century skills and their self-efficacy beliefs about differentiated instruction
- Tez No: 862091
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ve farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlikleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 yılında eğitim fakültesi olan devlet üniversitelerinde sınıf öğretmenliği programında okuyan öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve maksimum örnekleme yöntemleriyle seçilmiş üç devlet üniversitesinin eğitim fakültelerinde sınıf öğretmenliği bölümlerinde okuyan; çalışmaya gönüllü olarak katılan 435 sınıf öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Ölçeği”ve“Farklılaştırılmış Öğretim Öz-Yeterlik İnançları Ölçeği”kullanılmıştır. Çevrimiçi ve yüz yüze veri toplama süreci sonunda elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programında; bağımsız t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson çift yönlü korelasyon analizi ve regresyon analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlik inançları arasında pozitif yönde anlamlı ve orta düzeyde ilişki bulunmuştur. Farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlik inançları alanında kadın öğretmen adaylarının erkeklere göre daha yüksek puan aldığı; bu aradaki farkın anlamlı olduğu belirlenmiştir. Çalışmada dördüncü sınıfların farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlik inançları düzeylerinin üçüncü sınıflara göre istatistiksel açıdan anlamlı şekilde daha yüksek olduğu ve 21. yüzyıl becerilerinin farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlik inançlarındaki değişimin yaklaşık olarak yüzde otuzunu açıkladığı bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ulaşılan 21. yüzyıl becerileri ve farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlik inançları arasındaki olumlu ilişki göz önüne alınarak, öğretmen eğitimi programlarında bu kavramların birlikte ele alındığı dersler açılması ve öğretmen adaylarına farklılaştırılmış öğretim öz-yeterliklerini artırmak için 21. yüzyıl becerileri alanında da kendilerini geliştirmeleri ve bu alandan faydalanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether there is a significant relationship between prospective teachers' 21st-century skills and differentiated instruction self-efficacy. The relational survey model, a quantitative research method, was used in the research. The sample of the study consists of prospective teachers enrolled in the primary education program at public universities' faculties of education in the 2023-2024 academic year. The sample of the study consisted of 435 prospective classroom teachers studying in the departments of primary teaching in the faculties of education of three state universities selected by criterion sampling and maximum sampling methods from purposive sampling methods, who voluntarily participated in the study.“Multidimensional 21st Century Scale”and“Differentiated Instruction Self-Efficacy Beliefs Scale”were used as data collection tools. The data obtained at the end of the online and face-to-face data collection process were analyzed using an independent t-test, one-way analysis of variance, Pearson two-way correlation analysis and regression analysis techniques in the SPSS 25.0 package program. The research results revealed a positive and moderate relationship between 21st-century skills and differentiated instruction self-efficacy beliefs. It was found that female teacher candidates scored higher in differentiated instruction self-efficacy beliefs compared to males, and this difference was statistically significant. The study also determined that the differentiated instruction self-efficacy beliefs of fourth-grade students were statistically significantly higher than those of third-grade students. Furthermore, the 21st-century skills explained approximately thirty percent of the change in differentiated instruction self-efficacy beliefs. Considering the positive relationship between 21st century skills and differentiated instructional self-efficacy beliefs, it is recommended that courses that address these concepts together should be offered in teacher education programs and prospective teachers should develop themselves in the field of 21st century skills to increase their differentiated instructional self-efficacy and benefit from this field.